AHOL BETILTOTTÁK A ROCK’N ROLL-t
Written by Horváth Ede on 2021.06.03.
AHOL BETILTOTTÁK A ROCK’N ROLL-t
Nem a Szovjetunióban, nem az NDK-ban, nem a kádári Magyarországon. Sosem találnátok ki hol – Kaliforniában, az USA-ban. Betiltották a rock ‘n’ rollt a kaliforniai Santa Cruzban.
A kaliforniai Santa Cruz, Ken Kesey író és a Merry Pranksters (Vidám tréfamesterek) kedvenc korai törzshelye, a hatvanas évek közepére a nyugati parti ellenkultúra fővárosa lett. Mégis, alig 10 évvel korábban a San Franciscótól 70 mérföldre délre fekvő, ropogós tengerparti városban az erőviszonyok erősen a generációs szakadék idősebbik oldala felé billentek. A rock and roll forradalom első hónapjaiban, amikor a felnőtt hatóságok országszerte küszködtek, hogy megbirkózzanak a zenei ízléstől és hozzáállástól merőben eltérő zenei beállítottságú tinédzserek növekvő népességével, Santa Cruz országos figyelmet keltett a válságra adott válaszaival. 1956. június 3-án a városi hatóságok bejelentették a rock and roll teljes betiltását a nyilvános összejöveteleken, és a zenét „károsnak nevezték mind az ifjúságunk, mind a közösségünk egészségére és erkölcsére”.
Egy előző esti táncos buli volt az, ami a Santa Cruz-i hatóságok ilyen reakciójához vezetett. Mintegy 200 tinédzser töltötte meg a Santa Cruz Civic Auditoriumot egy szombat este, hogy a Chuck Higgins and his Orchestra, egy Los Angeles-i együttes zenéjére táncoljon, amelynek „Pachuko Hop” című regionális slágerlemeze volt.
A Santa Cruz-i rendőrség nem sokkal éjfél után lépett be az előadóterembe, hogy ellenőrizze az eseményt, és Richard Overton hadnagy szerint egy olyan tömeget találtak, amely „egy teljesen néger zenekar provokatív ritmusai által kiváltott szuggesztív, izgató és ingerlő mozdulatokba bonyolódott„. De ami egyesek számára elég jó táncos bulinak tűnhet, az Overton hadnagynak nem, aki azonnal leállította a táncot, és korán hazaküldte a csalódott tinédzsereket.
Most már nyilvánvalónak tűnhet, hogy a Santa Cruz-i „rock and roll és az őrjöngő zene más formáinak” betiltása kudarcra volt ítélve, de aligha ez volt az egyetlen ilyen kísérlet. A Time magazin alig két héttel később, 1956. június 18-i számában beszámolt a New Jersey állambeli Asbury Parkban és a texasi San Antonióban nemrégiben bevezetett hasonló tilalmakról, ahol a városi tanács „nemkívánatos elemektől” való félelme visszhangozta a Santa Cruz-i hatóságok nem is annyira leplezett aggodalmait a rendezvény fajilag integrált jellege miatt, ami a rock and roll 1956-ban ezen a napon kiadott tilalmat kiváltotta.