Dean Martin
Written by Horváth Ede on 2021.06.07.
Dean Martin
A legnagyobb hibát akkor követtem el, amikor a borról áttértem a whisky-re – mondta egyszer Dino, aki a 85 filmjének valamit televíziós show műsorainak legtöbbjét részegen csinálta végig.
Dino, azaz Dean Martin, Dino Paul Crocetti 1917. június 7-én látta meg a napvilágot az Ohio állambeli Steubenville-ben. Szülei Olaszországból vándorolnak ki Amerikába, apja borbély. Van egy bátyja is, William Alfonso Crocetti: Dinonak az anyanyelve olasz, a családban otthon csak olaszul beszélnek, szülei jószerével egy szót sem tudnak angolul. Az iskolában sokat csúfolják, amiért nagyon rosszul beszéli az angol nyelvet. Nem is viseli el a bántalmazást, már az általános iskolát is otthagyja. Egy titkos szeszkimérőben dolgozik, de dolgozik acélöntődében, és váltósúlyú professzionális ökölvívó. 15 éves ekkor (letagadva igazi korát), beceneve is van”Kid Crochet” (Horgolt csipke kölyök). Szépen keres vele, de egy alkalommal eltörik az orra, felreped a szája, így otthagyja az egészet. New Yorkba megy, ahol Sonny King-gel, egy másik olasz származású bárénekessel lakik egy lakásban. Az a szóbeszéd járja, hogy a két fiú gyakran fitogtatta az erejét, és addig bokszoltak egymással, míg az egyik el nem terült kiütve. Dino szerint mindig ő győzött. (Kinget nem kérdezte senki.) New Yorkban mint krupié keresi a kenyerét egy illegális kaszinó rulett szalonjában. Ekkor kezd énekelni olasz éttermekben, „Dino Martini” -nek híva magát a híres operai tenor énekes, Nino Martini után. A kaszinóban Ernie McKay zenekara lép fel, Dino csak feláll a rulett asztaltól, odasétál a zenekarhoz és elkezd énekelni. Az 1940-es években már Clevelandben él, Sammy Watkins zenekarának az énekese. 1941 októberében megnősül, Elizabeth „Betty” Anne McDonaldot veszi feleségül. Nyolc évig tartó házasságuk alatt négy gyerekük születik.
1943-ban besorozzák katonának, de az európai frontra nem küldik ki, sőt a sérve miatt leszerelik. Élete akkor változik meg, amikor a jó sorsa összehozza Jerry Lewis-zal New York-ban, a “Glass Hat” , (üveg kalap) klubban, és a ketten zenei komédiás duót alkotnak.
Első fellépésük 1946. július 24-én van Atlantic City-ben. A fellépés teljes kudarc, a közönség kifütyüli őket. A természetesen olasz származású menedzser Skinny D’Amato azt mondja nekik, ha a következő fellépésük sem sikerül, ki vannak rúgva. A két fiú elhatározza, hogy a végtelenségig hülyülni fognak. Martin énekel, Lewis egy buszvezetőt alakít, dobálják az étteremben a tányérokat, poharakat, úgy, hogy a tulajdonos páros lábbal rúgja ki őket. Ettől kezdve jobban kidolgozzák a fellépésüket, rengeteg geget találnak ki, és mindent, ami csak az eszükbe jut. A befektetett energia megtérül, a híres Copacabana mulatóban kapnak szerződést New Yorkban.
Ahogy Dino később elmeséli, a sikerük titka abból állt, hogy nem is figyeltek a közönségre, csupán egymást szórakoztatták, ugratták. Egyre jobban elterjed a híre, hogy van bohóc, akik nagyon mulatságosak, és a televízió is felfigyel rájuk. Első ízben az Ed Sullivan showban lépnek fel 1948 júniusában. Ugyanebben a műsorban szerepel a két híres musical dalszerző Rodgers és Hammerstein, akikkel összebarátkoznak. A szerzők összehozzák Norman Lear-rel, aki kifejezetten komikusoknak ír szkeccseket (rövid,humoros jeleneteket). Ettől kezdve már professzionális a show-juk, elmaradnak a rögtönzések, minden csattanó pontosan ki van dolgozva.
1949-ben a Paramount filmstúdió is felfigyel rájuk, Hal B. Wallis producer köt velük szerződést a “My friend, Irma” c. filmre. 75 000 dollárt kapnak a filmben való szereplésért. Ebből az összegből létrehozzák a saját, York nevű produkciós irodájukat.
A duó a klubokban való fellépéssel, a rádió és televízió szereplésekkel több millió dollárt keres. Sorra szerepelnek Hal Wallis produkcióiban, de mindegyik filmben ugyanaz a sablon, és 1949-re ez kezd unalmassá válni. Dino szeretne másfajta filmeket, de Wallis ebbe nem megy bele. Ekkor fogja magát és otthagyja az egészet.
Ezek a filmek soha nem jelentettek nekem többet, mint pénzforrást. -jelenti ki.
Nem kell attól tartania, hogy az utcára kerül, a “Volare” c. felvétele No.15 az USA hitlistán és No.2 az angol hitlistán.
De ekkor még nem gondolja, hogy az éneklésből éljen meg, drámai színész szeretne lenni. Szinte fillérekért elvállal egy szerepet a “The young lions” c. háborús filmben 1957-ben Marlon Brando és Montgomery Cliff oldalán. A film sikere Dinonak is meghozza az elismerést. A következő filmjében, ami egy dráma, Frank Sinatra oldalán szerepel. Ez a “Some came running” 1958-ban. Ezt követi a “Rio Bravo” , egy western, amiben Rick Nelsonnal énekel duettet. A hatvanas években sorra születnek a sikeres játékfilmek, még 1970-ben is az “Airport” igen szép bevételt eredményez számára.
Nem hanyagolja el az éneklést sem, élete során 100 nagylemeze jelenik meg, több mint 600 számot énekel. Akárcsak Sinatra, ő sem ismeri a kottát, de ez nem akadályozza meg abban, hogy műfajában az egyik legjobb legyen. Az “Everybody loves somebody” c. számát csak a Beatles tudja leütni a hitlista éléről a “Hard day’s night” c. dallal 1964-ben.
Maga Elvis Presley is úgy nyilatkozott, hogy nagyon szereti Dino énekét. A hatvanas évek közepén, a beat hullám miatta country dalokat énekel, Johnny Cash, Merle Haggard és Buck Owens szerzeményeit. 1966-ban ő lesz az Év Country Embere – díj tulajdonosa.
Élete utolsó nagylemez felvétele 1983-ban is country album “The Nashville Sessions”.
Las Vegasban neki is vannak show műsorai, mint Elvisnek, Tom Jones-nak, vagy Paul Ankának. Frank Sinatrával és Sammy Davis-szel való egyre szorosabb kapcsolata létrehozza a “Rat pack” előadói csoportot (Sinatra utálta ezt az elnevezést, ő inkább a The Clan-t használta). Filmeket készítenek együtt, koncerteznek, lemezeket vesznek fel, ahol tudják, támogatják egymást. Egyéni és felnőtt humoruk igen tetszik a Las Vegas-i közönségnek. Itt alakulnak ki az alapfigurák, Sinatra a “csajozós”, Dino az “iszákos”, Sammy Davis pedig elviccel azzal, hogy néger zsidó. Támogatják a feketék polgárjogi mozgalmát, és nem lépnek fel olyan klubokban, ahova nem engednek be fekete vagy zsidó előadót.
1968-ban elindul a The Dean Martin Show televíziós műsor az NBC produkciójában. A show hihetetlenül sikeres, 1974-ig 264 epizód kerül sugárzásra. 1966-ban elnyeri a legjobb színésznek járó Golden Globe – díjat.
A las vegasi Riviera kaszinóban való fellépései mellett fellép az MGM Gran Casinojában is. A fellépéseket az hozza, hogy szerepel a “Mr. Ricco” MGM filmben, ami szép siker. 1973-ban, 55 évesen újra nősül, a nálánál 26 évvel fiatalabb Catherine Hawnt veszi feleségül.
1987-ben meghal fia, a sikeres színész, Dean Paul Martin, ekkor békül ki Lewis-zal, aki ez ideig nem bocsájtotta meg Dino-nak, hogy hátat fordított a sikeres duónak. 1989-ben, Dino 72. születésnapján még egyszer fellépnek közösen. Utolsó Las Vegasbeli fellépése a Bally’s Hotelben van 1990-ben.
Igen kemény dohányos, tüdőrákot állapítanak meg nála, 1993-ban bekerül a Cedar Sinai kórházba, ahol kiveszik a fél tüdejét, hogy az életét meg tudják hosszabbítani. Ettől kezdve teljesen visszavonultan él, 1995 karácsonyának napján hagyja itt a földi életet, 78 évesen. Las Vegasban a lámpákat a tiszteletadás jeléül leoltják. Los Angelesben helyezik örök nyugalomra a családi kriptába, ahova az „Everybody loves somebody sometime”c. dalának egyik sorát vésték föl.