Az igazi Elvis 34. rész. Elvis-56. 9. rész. Love Me Tender.
Written by Horváth Ede on 2021.12.30.
Barcs Endre “Az igazi ELVIS” c. regénye folytatásokban közölve.
Az igazi Elvis 34. rész.
(Elvis Presley élete és karrierje évekre, hónapokra és napokra lebontva)
Elvis-56. 9. rész. Love Me Tender.
Október 21
Az RCA piacra dobja második nagylemezéről, az Elvis-ről kiadott első középlemezt, Elvis Vol. 1. címmel. Katalógusszáma: RCA EPA 992. A középlemez borítója megegyezik a nagylemezével. A középlemezen a következő dalok találhatók: A oldal: Rip it up/Love me. B oldal: When my blue moon turns to gold again/Paralyzed.
A középlemezről a Paralyzed az 59. helyre kerül fel a Billboard 100-as listán. Nagy Britanniában tíz hétig szerepel a hit listán és a legmagasabb pozíciója No.8.
Október 22
Az RCA piacra dobja Any Way You Want me című középlemezét. Katalógusszáma: RCA EPA 965. A középlemezen a következő dalok találhatók: A oldal: Any Way You Want me (That’s how I will be)/ I’m left, you are right, she is gone. B oldal: I don’t care if the sun don’t shine/Mytery Train.
Elvis, zenekara és a Jordanaires Memphisben, Elvis házában gyűlik össze, hogy elpróbálják azt a négy számot, amit az Ed Sullivan Show-ban elő fognak adni. A próba nem tart sokáig, gyorsan átfutnak a négy dalon, nincs mit javítani rajtuk. Ezt követően körben leülnek a földre és gospel dalokat énekelnek. Gladys mindvégig ott van velük, a kanapén ülve figyeli őket. Néha, egy egy sorra beszáll ő is az énekével. Ugyancsak ott vas Elvis kedvese, Juanico, aki Gladys mellett ül a kanapén. Ő már nem fogja ennyire vissza magát, teljesen kereszti a hangját. Érdekes módon az alt szólamot énekli az In The Garden c. dalban, ami történetesen az érettségit követő iskolai ünnep egyik dala a volt iskolájában. Később a zenészek hazamennek, Elvis pedig motorján városnéző körútra viszi Juanicot, vagy ahogy ő becézi, June-t. Elvis helyenként, ahol megengedett, 130 km-es sebességgel száguld.
Október 25
New Yorkba utazik az Ed Sullivan televíziós show műsor próbájára.
Október 26
New Yorkban, a szállodában, Elvis szobájában ismét elpróbálják a négy dalt.
Október 28
Ezen a napon, a délután folyamán beoltatja magát a Salk gyermekbénulás elleni vakcinával, ezzel is népszerűsítve, az oltást, amelyet ezt követően nem sokkal az amerikai egészségügy kötelezővé tesz. Ugyanakkor beiratkozik a March of Dimes Alapítvány tagjai sorába. A jótékony célú civil szervezetet Franklin D. Roosevelt amerikai elnök alapítja meg 1938-ban. A civil szervezet célja a gyermekhalál csökkentése, és az újszülöttekre és kisgyermekekre veszélyes népbetegségek visszaszorítása.
Délután, immár a CBS stúdióban, még civilben ismét elpróbálják a négy dalt, ami egyben a kamerapróba is.
Október 28: The Ed Sullivan Show, CBS Studios, New York, NY
Este második alkalommal lép fel az Ed Sullivan show-ban. Elvis a Don’t Be Cruel-t, a Love Me Tender-t, a Hound Dog-ot és a Love Me-t énekli.
Október 29
Natalie Wood, a neves színésznő, direkt Elvis kedvéért New Yorkba repül. Az éjszakát kettesben átmúlatják, majd másnap Elvis magával viszi Memphisbe.
November 1
Elvis vásárol egy Harley Davidson motort. Wooddal a háta mögött körbemotorozzák a várost. Egy motoros rendőr biztosítja számukra az utat.
November 3
Az RCA piacra dobja Poor boy (Elvis Presley song) című, vagy más kiadásban Love me tender címmel ellátott középlemezét. Katalógusszáma: RCA EPA 4006. A középlemez a következő dalok találhatók.
A oldal: Love me tender/Let me. B oldal: Poor boy/We’re gonna move. A középlemezről a Poor boy felkerül a Billboard lista 35. helyére. Tizenegy héten át marad a listán. Maga a középlemez No.10. a Billboard EP listán és No.22. a Billboard nagylemez listáján, és No. 35 a Billboard kislemez listáján. Mára platina lemez.
November 5
Személyesen részt vesz Memphisben egy új gépkocsivezetés-oktató program bemutatóján, aminek a létrejöttéhez maga is hozzájárul jótékony célú adományával.
November 15
A Love Me Tender (Gyöngéden szeress!) c. film bemutatója New Yorkban, a Paramount Theater moziban. A film fekete-fehér, cinemascope változat. Az országos bemutató: november 21. A film egy vadnyugati dráma, az amerikai polgárháború idejéből. Elvis Clint Renot alakítja, a négy Reno testvér közül a legfiatalabbat.
A film tartalma:
Miközben bátyai a háborúban harcolnak, ő otthon marad, és a farmot gondozza. Amikor a halottnak hitt legidősebb fiú, Vincent hazatér, megdöbbenve látja, hogy Clint már feleségül vette egykori szerelmét, Cathy-t (Debra Paget alakítja). Cathy nem felejti el korábbi szerelmét, és a szerelmi hármas egymás ellen fordítja a két testvért. Az ellentét Clint halálával végződik.
A film forgatását a film magazinok közelről figyelték, mert kíváncsiak voltak arra, hogy vajon milyen színész Elvis. Amikor a magazinok előre megszellőztetik, hogy Elvis a filmszerepe szerint meghal, a rajongók ezrei írnak levelet a Twentieth Century-Fox-nak, hogy képtelenek lennének elviselni Elvis halálát a filmvásznon, ezért a vállalat egy másik befejezést is leforgat, amely szerint Elvis életben marad. Végül a vállalat vezetői úgy döntenek, az első befejezéssel mutatják be a filmet, annyi könnyítéssel, hogy Elvis, mint „szellem”, közeli képben énekli a címadó dalt, miközben a család tagjai lassan elvonulnak a sírjától.
Ez a vég a rajongóknak is megfelelt, mert Elvist énekelni látják a végső képeken. A kritika kegyetlen Elvisszel, a Time magazin azt írja, Elvis úgy mozog a filmvásznon, mint egy „zsinóron rángatott kolbász”. Természetesen a kritikusok nem Elvis színészi alakítására koncentrálnak, hanem kritikájukban a déli suhanc felkapaszkodása és páratlan sikere miatti irigység, a koncertjein képviselt magatartása elleni tiltakozás jelenik meg. A filmben négy dal hangzik el: a címadó Love me tender, a Poor boy, a Let me és a We’re gonna move.
A kritikák ellenére a film hatalmas siker, a bemutatása hetében No.2., csak James Dean posztumusz filmje, a Giant (Óriás) képes megelőzni. A film teljes bekerülési költsége 540 000 dollár, amit vissza is hoz, de nyereséget nem termel.
Maga Elvis a filmet Memphisben a Loew’s State Theaterben tekinti meg, nyilvános vetítésen. Képtelen a filmet élvezni, mert rajongói minden egyes mozdulata után sikításba kezdenek.
„Olyan volt, mint egy élő koncert” – emlékezik vissza Elvis.
Ekkor elhatározza, hogy csak zárt körben, a mozi termet magának kibérelve fog ezentúl filmet nézni. Azt is megjegyzi, hogy
…ilyen körülmények között, hogy a nézők végig sikoltozzák a filmet, teljesen hiábavaló komoly művészi teljesítményre törekedni.
A Variety filmújság 1956. november 21-i számában közöl kritikát a filmről.
Miközben a tinik tömege, akik azzal, hogy milliós számban vásárolják RCA Victornál megjelenő lemezeit valóságos nemzeti hőst csinálnak a rock and roll énekes Elvis Presley-ből, addig a Twentieth-Fox-nak csak nagy nehezen sikerült az Elvis hívők egy aprócska csoportját a filmszínész Elvis mellé állítani. Ebből is látszik, hogy a film nem képes felvenni a versenyt a show biznisszel. Elvisről, mint színészről beszélni nem érdemes. A rajongó tiniknek bőven elég, ha csak megláthatják a filmvásznon.
A Variety hosszasan elidőz a többi színész játékának elemzése mellett, Elvisre nem fordít több szót. Hiába szerette volna Elvis megmutatni színészi képességét, ami jelen is van a vásznon, maguk a film készítői is csak arra koncentráltak, hogy a tinédzserek igényeit elégítsék ki a filmmel, ezért is tették a bemutatót a Hálaadás napjára, amikor iskolai szünet van. Ugyanis attól tartottak, hogy iskola időben a fiatalok hét közben nem fognak elmenni a filmet megnézni.
Amúgy is lebecsülték a számukat, arra számítottak, hogy Elvisnek nincs annyi tinédzser rajongója, hogy képesek legyenek megtölteni egy mozi nézőterét. Azzal, hogy e tekintetben óriásit tévednek, meghatározzák Elvis filmes karrierjének további sorsát. Ugyanis ez a film mégiscsak a felnőtt közönség számára készült, Elvis megjelenését a vásznon, csak a tinédzserek érdeklődésének felkeltésére szánták.
A film készítőinek be kellett látniuk, hogy a jövőben magára Elvisre kell építeniük a teljes filmet, ha garantált sikert akarnak. Ugyanakkor ez a film ajtót nyit az ifjúsági kultúrát, benne a rock and rollt felkaroló filmek előtt. Mivel a komoly játékfilmek eddig kizárólag a felnőtt korosztályt célozták meg, a Love me tender című film történelmi jelentősége abban rejlik, hogy a filmvállalatok vezetőit ráébreszti, lehet filmet készíteni kizárólag a tinédzser korosztály számára.
(Folyt. köv)