Az igazi Elvis 43. rész. King Creole.
Written by Horváth Ede on 2022.01.31.
Barcs Endre “Az igazi ELVIS” c. regénye folytatásokban közölve.
Az igazi Elvis 43. rész.
(Elvis Presley élete és karrierje évekre, hónapokra és napokra lebontva)
King Creole
A kétség és a gyász éve. Elvis oly szépen, és oly gyorsan felfelé ívelő karrierjét Parker ezredes kockára teszi azzal, hogy bevonultatja két évre katonának. Az Egyesült Államokban, ezekben az években minden tizennyolcadik életévét betöltő, fizikailag jó állapotban lévő és egészséges fiatalembernek két éves katonai szolgálatot kell teljesítenie, majd ezt követően négy évig tartalékos állományban maradnia.
Természetesen Elvis könnyen mentesíthette volna magát a katona szolgálat alól, de Parker ezredes éppen ezt nem akarja. Jól látja, hogy a rock and roll láz kifulladóban van, és Elvisnek, ha valóban nagy sztár akar lenni, nem elégedhet meg a tini lányok imádatával és rajongásával, el kell tudni fogadtatni magát a fehér középosztály tagjaival is. Ezt pedig a legkönnyebben úgy lehet elérni, ha Elvis, mint az amerikai haza hűséges alattvalója, teljesíti hazafias kötelességét, és letölti katonaidejét. Parker ezredes azzal számol, hogy miközben Elvis katona, lecseng a rock and roll láz, és amikor Elvis visszatér, már pop énekes lesz belőle. Elvis érti az ezredes elképzelését, csak azt nem tudja, szükség lesz e még rá egyáltalán két év múlva.
Lesznek-e még rajongói vagy végképpen elfelejtik őt? Hisz az ezredes szavának, bízik is benne, de a kétség csak nem hagyja nyugodni. Mi lesz, ha mégsem folytatódat a pályája? Mit fog ő akkor az életével kezdeni? Igyekszik nem belegondolni a jövőbe és kiélvezni a jelen adta lehetőségeket. Nem vonja ki magát a katonai kiképzés és szolgálat alól, keményen dolgozik, hogy bebizonyítsa, nem egy elkényeztetett előadóművész, hanem ugyanolyan katona, mint bármelyik bajtársa.
Ebben az évben elveszíti szeretett édesanyját, Gladyst. Ezt a veszteséget szinte az élete végéig képtelen feldolgozni. Mély gyászából a katonai kiképzés, a kemény fizikai erőpróba képes csak kiemelni.
Január 7
Az RCA piacra dobja Don’t/I beg of you c. kislemezét. Katalógusszáma: RCA 47-7150 (45) 20-7150 (78). Mindkét számnak nemcsak a szerzője, de producere is Jerry Leiber és Mike Stoller. A kislemez Elvis 11. hitlista vezető No.1. korongja arany kislemeze lesz. A Don’t című dal No.4. az RandB listán és a Billboard szerint az év No.3. kislemeze. Mára platina kislemez.
Január 8
Találkozik a nyolc éves Mary Koslosky-val, aki March of Dimes naptárarca. Elvis 1956 óta tagja a March of Dimes jótékony célú egészségügyi civilek szervezetnek, amely a gyerekkori betegségek ellen küzd. Egyben díjazza azokat az egyszerű családokat, amelyek valami kiemelkedőt tesznek az elhagyatott gyerekekért. Ezen a jótékony célú fotózáson lekapják Elvist egy hatalmas Teddy mackóval, és a fent említett a kislánnyal, aki két óra hosszat vár Elvisre, de amikor betoppan, mindent elfelejtve boldogan ad puszit a sztárnak.
Január 13
Elvis megérkezik Kaliforniába, ahol megkezdődik a King Creole című film zenei anyagának felvételei.
Január 15
Elvis Hollywoodban bevonul a Radio Recorders stúdióba, ahol megkezdi a King Creole dalainak felvételét. A felvételeket a két neves dalszerző, Jerry Leiber és Mike Stoller felügyeli. Ezen a napon a következő dalokat rögzíti: Hard headed woman, Trouble, New Orleans, King Creole, Crawfish.
Január 16
Reggel 9:30-tól 17:30-ig tovább folytatja a felvételeket Hollywoodban, a Radio Recorders stúdióban. Ezen a napon a következő dalokat rögzíti: Dixieland rock, Lover doll, Don’t ask me why, As long as I have you (rövid filmes verzió és hosszú filmes verzió), Steadfast, loyal and true (filmdal változat).
Január 23
Tovább dolgozik Hollywoodban, a Radio Recorders stúdióban. Eldől, hogy a készülő film címe King Creole lesz, ezért felveszi a főcím dalt. Ezen felül egy instrumentális nagyzenekari változat is készül a főcím alá. Ezen a napon még ezeket a dalokat rögzíti: Young dreams, My whish came true, Doncha’ think it’s time.
Jerry Leiber tüdőgyulladást kap és egy New York-i kórházban fekszik. Elvis nagyon hiányolja Leiber hangszerelő képességét, a felvételekkel küszködik a stúdióban. A Doncha Think It’s Time című dalt csak negyvennyolcadik próbálkozásra sikerül felvennie. Ráadásul még Mike Stollernek is vissza kell utaznia New Yorkba.
Február 1
Az RCA szeretne olyan sok dalt rögzíteni, amennyit csak lehet, hogy legyen mit piacra dobni, amíg Elvis a katonai szolgálatát tölti. Mivel sem Leiber, sem Stoller nincs jelen, Elvis inkább csak téblábol a stúdióban, igazi segítség nélkül nem mer a dalokba belefogni. Reggel 10:00-től este 19:00-ig a stúdióban van. A nap végén rögzíti a Wear my ring around your neck című dalt, és ezen a napon rögzíti még a Your cheatin’ heart-ot is.
Február 8
A Paramount stúdióban dolgozik a King Creole című filmjén, Az egyik szünetben a stúdió kávézójában találkozik a kor egyik női ideáljával, az éppen itt filmet forgató olasz színésznővel, Sophia Lorennel. Nyomban megkedvelik egymást, fotó sorozat készül arról, amint Loren Elvis ölében ül, és ahogy bohóckodnak. Elvis puszit nyom Loren nyakára.
Február 11
Ismét a Radio Recorders stúdióban dolgozik. Ezen a napon rögzíti a Danny című számot, amely végül nem kerül be a filmbe, és nem kerül fel a filmhez kiadott nagylemezre sem.
Február 26
A Radio Recorders stúdióban Elvis véglegesíti a Wear my ring around your neck dalt, amely kislemez formájában lát majd napvilágot.
A felvétel az amerikai RandB lista élére kerül fel. A kislemez No.2 helyezést éri el a Billboard pop kislemez listáján.
Március 3
Elvis megérkezik New Orleansba, ahol megkezdődik a King Creole forgatása. A felvételek jó egy részét eredeti helyszínen veszik fel.
Március 14
Elvis befejezi a forgatást és hazatér Gracelandbe. A hazatérés kissé bonyolult, Elvis előbb kíséretével visszarepül Hollywoodba, onnan vonattal Dallasba megy, majd Elvis számos Cadillacet bérel a maga, és kísérete számára. Az utolsó 800 kilométert hazáig autón teszik meg.
Március 19
Elvis és Anita Wood autószalonokat látogat, Elvis ugyanis egy autóval kívánja meglepni kedvesét bevonulása előtt.
Március 21
Elvis egy 1956-os Fordot vásárol Woodnak „búcsúajándékként”
Ezen a napon jelenik meg az Elvis Golden Records című albuma. Katalógusszáma: LPM 1707. Az ötvenes években egymillió eladott lemez után járt az „arany”, majd a hetvenes évek végétől már 500 000 eladott példány után.
A felvételek három kivételével Hollywoodban, a Radio Recorders stúdióban készültek. Egy felvétel január 30-án New Yorkban készült, egy 1957. augusztus 24-én Hollywoodban, a 20th Century Fox Stage stúdióban és egy pedig még 1956. áprilisában az RCA stúdiójában, Nashville-ben. A lemez összeállítás az 1956 és 1957-ben a hit listán sikerrel szereplő számokból. Egyben a rock and roll történetének első „greatest hits” összeállítása.
Az album hét kislemez A oldali számot tartalmaz és öt B oldalit, és egy szám, a Love me, az Elvis című albumon jelenik meg első ízben 1956-ban. Ebben az időben az A és a B oldali dalok külön is szerepelnek a különböző listákon, így lehet belőlük aranylemez. Az egységes Billboard kislemez hitlista ugyanis csak 1958 augusztusától létezik. A helyezéseket a boltokban eladott példányszám után számolják, illetve az egységes lista megjelenésig, a rock and roll lemez kiadványok esetében, a rádióállomások által legtöbbet játszott dalokat is beszámítják.
A nagylemez No.3. helyre fut fel a Billboard Top Pop Album listáján. (A Billboard Hot 100-as nagylemez lista csak 1958. augusztus 4-től lép életbe).
A válogatás lemez 1961. október 17-én arany, 1988. május 20-án platina, 1992. március 27-én ötszörös(!) platina, 1999. augusztus 17-én hatszoros(!) platina lemez lesz.
Ernst Mikael Jorgensen és Peter Guralnick, a két neves Elvis szakértő szerint az ötvenes években azért is volt Elvis annyira sikeres a felvételeivel, mert ugyan hivatalból az RCA Steve Sholest nevezte ki Elvis lemezproducerének, és hangszerelőjének, ezt a munkát valójában Elvis maga végezte.
A nagylemezen hallható dalok:
A oldal
Hound dog (Jerry Leiber, Mike Stoller)
Loving you (Jerry Leiber, Mike Stoller)
All shook up (Otis Blackwell, Elvis Presley)
Heartbreak hotel (Mae Axton, Tommy Durden, Elvis Presley)
Jailhouse rock (Jerry Leiber, Mike Stoller)
Love me (Jerry Leiber, Mike Stoller)
Too much (Lee Rosenberg, Bernard Weinman)
B oldal
Don’t be cruel (Otis Blackwell, Elvis Presley)
That’s when your heartaches begin (Fred Fisher, Billy Hill, William Raskin)
(Let me be) your Teddy Bear (Kal Mann, Bernie Lowe)
Love me tender (Vera Matson, Elvis Presley)
Treat me nice (Jerry Leiber, Mike Stoller)
Anyway you want me (That’s how I will be) (Cliff Owens, Aaron Schroeder)
I want you, I need you, I love you (Lous Kosloff,George Mysels)
(Folyt. köv.)