Tudtad, hogy Emmylou Harris mentette meg a Ryman Auditoriumot a pusztulástól?
Written by Horváth Ede on 2022.01.30.
Tudtad, hogy Emmylou Harris mentette meg a Ryman Auditoriumot a pusztulástól?
A country zene anyaszentegyháza.
A Ryman Auditorium a countryzene egyik legtörténelmibb épülete. Lépj be az ajtón, és érezni fogod a történelmet az épületben, egy olyan műemlékben, amely a countryzene legnagyobb legendáit látta vendégül a színpadán. Ez a kedvenc épületem Nashville-ben, egy olyan hely, amely minden alkalommal, amikor belépek, látom, hogy a nap beragyogja az ólomüveg ablakokat.
De tudtad, hogy évekkel ezelőtt a lebontás szélén állt?
Először is vessünk egy gyors pillantást a Ryman történetére.
Az épületet Thomas Ryman, egy folyami hajóskapitány és kocsmatulajdonos építtette, aki helyet akart adni a híres prédikátor, Sam P. Jones számára, hogy Nashville-ben tarthassa meg evangelizációs alkalmait.
Az Union Gospel Tabernacle néven ismert történelmi épület 1892-ben nyitotta meg először kapuit az istentiszteletek előtt – még mielőtt tetővel rendelkezett volna. Az építkezés összköltsége 100 000 dollár körül volt, ami mai pénzben kifejezve majdnem 3 millió dollárt jelent, és a Tabernacle 6000 ember befogadására volt alkalmas, miután egy erkélyt is építettek hozzá. (Később a befogadóképességet 3000-re csökkentették, miután egy színpadot építettek hozzá).
Miután Thomas Ryman 1904-ben elhunyt, Sam Jones javasolta, hogy az épületet nevezzék át Ryman tiszteletére – amit Ryman ellenzett, amikor először javasolták.
A Ryman névadója halála után továbbra is otthont adott vallási rendezvényeknek, de már más jellegű rendezvényekre is bérbe adták, hogy nyitva maradhasson és működhessen.
Az egyik ilyen esemény a „Grand Ole Opry” volt.
Az Opry egyik helyszínről a másikra költözött, miután a WSM stúdiójában kezdte meg működését, a rádióállomáson, amelyet a National Life & Accident Insurance Company indított, hogy fellendítse biztosítási üzletágát. 1943-ban pedig arra kérték, hogy hagyja el jelenlegi otthonát, a War Memorial Auditoriumot, miután a lármás tömegek folyamatosan megrongálták a kárpitozott üléseket.
Így amikor az Opry vezetősége új otthont keresett, a Ryman – a rongálástól védett fapadokkal – tökéletes otthont kínált.
A Ryman 1943. június 5-én adott otthont az első Grand Ole Opry előadásnak.
És a következő 31 évben az Opry továbbra is a country zene anyaszentegyházában látta vendégül a country zene legnagyobb neveit – Hank Williamstől, Roy Acufftól kezdve Johnny Cashen és George Joneson át Loretta Lynnig mindenkit.
Elvis még első – és egyetlen – fellépését is a Grand Ole Opryban, a Ryman Auditorium színpadán tartotta.
Az 1960-as évek végére azonban az Opry kinőtte a Rymant, és mind a rajongók, mind az előadók panaszkodtak az akkor 70 éves épületben uralkodó körülményekre. Hiányzott a backstage részleg és a művészek öltözői, a légkondicionáló hiánya pedig elviselhetetlenné tette a hőséget a nyári hónapokban.
És annak ellenére, hogy a Ryman a város egy (akkoriban) nem túl kívánatos részén volt megtalálható, a tömegek olyan nagy számban látogattak el az Opryba, hogy sorok kígyóztak az egész háztömbön keresztül. Még az is előfordult, hogy a szervező Roy Acuff annyira berúgott, hogy túl sok jegyet adott el, és a közönség tagjainak a fellépőkkel együtt kellett felpakolniuk a színpadra.
Itt volt az ideje, hogy az Opry új otthont találjon.
A National Life & Accident Insurance Company megvásárolt néhány mezőgazdasági területet a belvárostól keletre, és elkezdte építeni az új otthont a nagyra becsült rádióműsoruknak – és 1974-ben a Grand Ole Opry hivatalosan is elköltözött a Ryman Auditoriumból a Grand Ole Opry House-ba, az új otthonába.
Mivel a Ryman üresen állt Nashville belvárosában, a tulajdonosok azt tervezték, hogy lebontják az épületet, és az anyagokat az új Opryland vidámpark kápolnájának építéséhez használják fel. A tanácsadók arra a következtetésre jutottak, hogy a Ryman „semmi értékeset” nem tartalmaz, és nem érdemes helyreállítani. Még Roy Acuff is hangoztatta, hogy a Ryman lebontását akarja.
De a Ryman lerombolásának terve heves ellenállásba ütközött, és még Tennessee két szenátora is könyörgött a tulajdonosoknak, hogy mentsék meg az épületet a „romboló golyótól”.
Az épületet végül megkímélték a pusztulástól – ehelyett üresen állt és folyamatosan romlott az állaga.
1983-ban a Gaylord Entertainment vásárolta meg a Rymant egy olyan adásvétel során, amely magában foglalta az új Oprylandet, valamint a National Life & Accident Insurance Company rádióállomását, a WSM-et is.
Az 1980-as évek végén pedig elkezdődött a Ryman szerkezetének és külsejének javítása. A belső tér azonban érintetlenül és pusztulóban maradt.
Aztán 1991-ben a countryzene szupersztárja, Emmylou Harris feloszlatta zenekarát, a The Hot Bandet, és egy teljesen új, akusztikus zenészekből álló zenekart hozott létre, a The Nash Ramblers-t. (Ebben a zenekarban gitározott Jon Randall, az az énekes és producer, aki 2021-ben Miranda Lambert és Jack Ingram társaságában létrehozta a The Marfa Tapes-t, valamint a bluegrass-legenda Sam Bush).
Az újonnan alakult zenekar egy albumot akart felvenni, és ezt élő közönség előtt szerette volna megtenni. De abban az időben nem sok helyszín közül lehetett választani.
Ezért úgy döntöttek, hogy megnézik, nem használhatnák-e az Anyaszentegyházat.
Emmylou Harris és a Nash Ramblers engedélyt kapott arra, hogy három élő koncertet adjon a Rymanben, ami több mint 20 év óta az első nyilvános előadás volt az épületben. Mivel azonban a Ryman annyira romos állapotban volt, a közönség tagjai nem ülhettek az erkélyen vagy az erkély alatt – ami minden este körülbelül 200 főre korlátozta a tömeget.
A zenekar olyan számokat adott elő, mint pl.: Steve Earle „Guitar Town” és Stephen Foster „Hard Times” című klasszikusait, valamint a bluegrass legenda, Bill Monroe dalait.
Az albumról beszélve Harris azt mondja, hogy részben az tette olyan különlegessé, hogy a felvételek, amelyeket készítettek, első alkalommal voltak közönség előtt eljátszva:
Az egyik legfontosabb része annak, ami megkülönböztette ezt az albumot a többitől, az volt, hogy először játszottuk és rögzítettük ezeket a dalokat közönség előtt.
A későbbiekben (egy dal) lehet, hogy technikailag jobb lesz. De semmi sem hasonlítható ahhoz az izgalomhoz, amikor először játszod el a színpadon az embereknek.
Az At the Ryman 1992 januárjában jelent meg, és elnyerte a Grammy-díjat a legjobb énekes duó vagy együttes country előadásáért.
De ami ennél is fontosabb, a lemez újra felkeltette az érdeklődést a Ryman Auditorium iránt.
Az emberek kezdték felismerni az elavult, régi épület történelmi jelentőségét, és hamarosan megkezdődött a 8,5 millió dolláros felújítás. Öltözőket és egy backstage területet alakítottak ki, valamint légkondicionálót építettek ki, miközben megőrizték a páratlan akusztikát, amely a Rymant olyan népszerűvé tette a művészek és a rajongók körében egyaránt.
A felújított Ryman Auditorium 1994. június 4-én nyitotta meg újra kapuit a közönség előtt. A Grand Ole Opry pedig több mint 20 év után először tért vissza a Rymanbe egy jótékonysági koncert erejéig 1998. október 8-án.
Az Opry korábbi otthonába való visszatérésének sikere után (és részben a Grand Ole Opry House közvetlen szomszédságában épülő új Opry Mills Mall építése miatt) úgy döntöttek, hogy az Opry 1999 novemberétől három hónapra visszatér a Rymanba.
A téli Opry-műsorok a Rymanben olyan sikeresnek bizonyultak, hogy az Opry minden évben három hónapra visszatért az Anyaszentegyházba, egészen addig, amíg a COVID-járvány 2020-ban meg nem szüntette az Opry élő előadásait.
A Ryman színpadát azóta szintén kicserélték, megerősített gerendákkal, hogy növeljék a színpad teherbírását – bár a korszerűsítés során megtartották az eredeti színpad 18 hüvelykes sávját.
A Ryman pedig immár a megújult belvárosi Nashville szórakoztató negyedének központi elemeként szolgált, ahol a világ legnagyobb előadóinak – Garth Brookstól és Tyler Childerstől kezdve az Old Crow Medicine Show-n át Jason Isbellig – koncertjei kaptak helyet.
A Ryman Auditorium 2022-ben lesz 130 éves. Egykoron a lebontással nézett szembe, ma pedig az Egyesült Államok egyik legikonikusabb és legtörténelmibb zenei helyszíneként ismert, és minden műfajból érkező művész háláját és csodálatát fejezi ki, amikor végre először léphet ki a Ryman színpadára.
És ez nem lenne lehetséges, ha Emmylou Harris nem döntött volna úgy 30 évvel ezelőtt, hogy a countryzene anyatemplomában rögzíti élő albumát.
Forrás: Whiskey Riff