Az igazi Elvis 52. rész. PRESLEY ŐRMESTER
Written by Horváth Ede on 2022.03.04.
Barcs Endre “Az igazi ELVIS” c. regénye folytatásokban közölve.
Az igazi Elvis 52. rész.
(Elvis Presley élete és karrierje évekre, hónapokra és napokra lebontva)
PRESLEY ŐRMESTER.
Elvis ebben az évben leszerel. Ahogy Parker ezredes a bevonulás idején megígérte neki, a katonaság után töretlenül folytatja karrierjét, igaz, nem úgy, ahogy elképzeli. Elvis azt hiszi, a rock and roll őrülete viszi majd tovább, de a rock and roll, amíg Elvis katona, drámai hirtelenséggel megszűnik.
Buddy Holly 1959. február 3-án egy turné során repülőgép szerencsétlenségben életét veszti, Eddie Cochran 1960. április 10-én angliai turnéja során, útban a repülőtér felé autóbaleset éri, amit nem él túl. A szintén az autóban ülő Gene Vincent súlyosan megsérül, és hosszú hónapokig kórházban fekszik. Little Richard az Oakwood College-ban teológiát tanul, és csak gospel dalokat énekel. 1959. december 23-án Chuck Berry-t letartóztatják és két év börtönre ítélik, mert St. Louis-i klubjában egy 14 éves lányt alkalmaz prostituáltként. Ezek a tragikus és drámai történések egy csapásra véget vetnek a rock and rollnak.
Parker ezredes előrelátása e tekintetben is aranyat ér, tudja, hogy Elvisnek immár nemcsak a tinédzsereket kell kiszolgálnia, hanem Amerika egyik első állampolgáraként a felső középosztályt kell képviselnie, konszolidált megjelenésével és konszolidált pop dalaival. Az átállás gyorsan megy, az „új” Elvist hamar szívébe fogadja a közönség, filmjei és dalai egyre sikeresebbek, nemzetközileg is egyre inkább elismert lesz. G.I. Blues filmje No.2. helyre fut fel a film sikerlistán, és a film mellé kiadott hasonló című LP platina lemez lesz.
Még egy filmje mozikba kerül ebben az évben, a Flaming star, amelyben kitűnő drámai színészi képességét mutatja meg.
Ebben az évben rögzíti az Are you lonesome tonight és az It’s now or never című klasszikus dalait, elkészíti első gospel albumát, amelynek címe His hand in mine.
Érdemes arról is szólni, hogy miként reagálnak a vasfüggöny innenső oldalán Elvis katonai szolgálatára. Ha hihetünk a szovjet titkos katonai jelentéseknek, a szovjet vezetés idegbajt kapott attól, hogy az a fickó, aki a Jailhouse rock c. számot énekli itt van Európában, a szocializmus, történetesen a Német Demokratikus Köztársaság tőszomszédságában. Nem mintha Elvis maga valamit is törődött volna a kommunizmus ideológiájával, annál inkább a túlsó oldalon nagy volt az érdeklődés, hiszen mindenféle tiltás ellenére, amivel a kommunista vezetők a rock and rollt illették, Elvis igen népszerű volt a keleti tömb fiataljai körében.
A kommunista vezetők attól rettegtek, hogy a fiatalok áttörnek a határon valahol, csak azért, hogy bálványukat személyesen is láthassák.
Willi Stoph, az NDK védelmi minisztere ezért úgy érezte, hogy mindenképpen fel kell világosítani a kelet-európai fiatalokat a rock and roll mibenlétét illetően, így rádió üzenetében ezekkel a szavakkal fordul a fiatalokhoz:
„ Ez a zene nem más, mint egyfajta csábítás arra, hogy a fiatalok kirobbantsák az atomháborút.
Az NDK kommunista pártjának vezetője, Walter Ulbircht sem maradt adós felvilágosító beszédjével, amit egyenesen a kelet-német fiatalokhoz intézett:
A kommunista fiataloknak elsőrendű feladata, azon túlmenően, hogy a párt vezetésével ellenállnak a nyugat dekadens kapitalista zenéjének, fel is kell emeljék a szavukat az olyan őrjöngő énekesekkel szemben, mint Elvis Presley. Nekünk ennél értékesebb zenét kell létrehoznunk, amely tükrözi a kommunista fiatalok elkötelezettségét a párt iránt, és megmutatja számukra a kommunista jövőbe vetett hitüket.
A kommunista vetetők messze nem elégedtek meg az agitációval, meg voltak győződve róla, hogy létre kell hozniuk a saját titkos fegyverüket, amivel az Egyesült Államoknak azon provokációjára válaszolnak, hogy Elvist elküldték a Kelet-Német határra.
Nos ez a titkos fegyver, a Lipsi nevezetű tánc lett, ami a keringőnek egy kicsit felturbózott formája, de egy igen illedelmes tánc, nem hiszem, hogy akadt egyetlen olyan kelet-német fiatal, aki önszántából valaha is megpróbálkozott vele.
Nem csoda, hogy a Lipsi hamarosan feledésbe merült, míg a fiatalok továbbra is a dekadens Elvist hallgatták, ha titokban is. A kelet-német hatóságoknak nem volt mit tenni, házkutatásokat tartottak ott, ahol a „becsületes” házmester jelentette, hogy ilyen romlott zenét hallgat valaki, és elkoboztak minden Elvis lemezt, képet és egyebet, amihez a szerencsétlen fiatal valahogy titkos úton hozzájutott. E mellett betiltották mindazt a táncot, ami nem páros tánc, mert úgy érezték, ha egy fiú egyedül kezd el táncolni, az óhatatlanul oda vezet, hogy elkezd úgy rángatózni, mint maga Elvis Presley.
Január 5
Elvis tizenkét napra szabadságra megy.
Január 8
Elvis 25. születésnapját ünnepli, még a hadseregben, Németországban. A születésnap alkalmából élő távolsági telefoninterjút készít vele Dick Clark az ABC televízió American Bandstand műsorában.
Január 12
Presley ismét Párizsba utazik, hogy belevesse magát az ottani éjszakai életbe. Este barátaival, a szállodából az RCA francia leányvállalatának igazgatója által biztosított limuzinnal a Le Casino de Paris színházba megy, ahol a Plaisir de Paris (Párizs gyönyöre) című műsor első részben a gyerekkora óta csodált The Golden Gate Quartet gospel együttes lép fel.
Az öltözőben találkozik az énekegyüttes tagjaival és elmeséli nekik, hogy kedvenc dala tőlük a Swing down sweet chariot című gospel szám. Elvis a dalt az együttes tiszteletére vesz fel a His hand in mine gospel albumára.
Párizsi tartózkodása alatt öt karate órát is vesz Tetsumi Murakami japán mestertől. „Shotokan” stílusú karate edzést végez a mester irányításával.
Január 20
Elvist előléptetik őrmesterré.
Január 24
Csapatával ismét a csehszlovák határ melletti Grafenwöhrbe megy az „ Operation Winter Shield” ( Téli Pajzs ) hadgyakorlatra.
Február 11.
Elvis nagy házibulit rendez németországi otthonában, Bad Nauheimben, hogy megünnepelje előléptetését.
Február 14
Megjelenik a Gold Standard Series harmadik középlemeze, A Touch of Gold Vol.3. címmel. Katalógusszáma: RCA EPA 5141. A borítón Elvis ugyanabban a pózban látható az „arany” ruhájában, mint az Elvis Golden records Vol.2. nagylemezen, de itt csak három „példányban”. A középlemezen négy szám található. A oldal: Too much/All shook up” B oldal: Don’t ask me why/Blue moon of Kentucky.
Február 26
Leszerelése megkezdődik, Elvis parancsot kap, hogy térjen vissza a New Jersey-ben lévő Fort Dix katonai állomáshelyre március 3-ig. Elvis nyomban felhívja amerikai barátnőjét, Anita Woodot, hogy elmondja neki a jó hírt, miszerint hamarosan ismét láthatják egymást. Priscillával azonban nem közli, hogy visszatér az Egyesült Államokba.
Február 29
A Billboard magazin szerint Elvis máris több lemezt adott el, mint bárki más a világon.
(Folyt. köv.)