Az igazi Elvis 64. rész. Blue Hawaii
Written by Horváth Ede on 2022.06.15.
Barcs Endre “Az igazi ELVIS” c. regénye folytatásokban közölve.
Az igazi Elvis 64. rész.
Blue Hawaii
Október 20.
Piacra kerül a „Blue Hawaii” című albuma, amely legsikeresebb filmzenei nagylemeze lesz. Katalógusszáma: LPM/LSP 2426. A lemezen szereplő 14 dal többsége nem új keletű, Elvisnek írt szerzemény. A Moonlight Swim, Blue Hawaii, Hawaiian Wedding Song, és az Aloha Oe, régi nagy slágerek. Ez utóbbi Lili’ uokalani-nak, Hawaii utolsó királynőjének alkotása.
A címadó dalt és az Alha Oe-t Bing Crosby már az 1930-as években lemezre veszi és sikerre viszi a Waikiki Wedding című filmben.
Parker ezredesnek eredetileg az a terve, hogy Elvis évente egy filmlemez albumot és egy pop albumot készít, amelyeket kislemezekkel egészít ki. Ez az elképzelés azonban hamar megdől, Elvis egyre kevesebb stúdió albumot készít a filmzenei albumok mellé, ahogy halad előre színészi pályafutása. Kezdetben azonban senki nem hiányolja a stúdió lemezeket, mivel a filmzenei albumok olyan sikeresek, mint ez a nagylemeze is.
A nagylemez 79 héten át szerepel a Billboard listán, az USA-ban és ebből húsz héten át az első, a No.1 helyet foglalja el. (!) Már december 21-én aranylemez, majd 1992-ben platina, 1992. március 27-én dupla platina és 2002. július 30-án háromszoros platina lemez lesz. Az év nagylemez listáján az év legsikeresebb lemeze, a West Side Story mögött a No.2. helyen végez.
Még ebben az évben Grammy díjra terjesztik fel, a legjobb filmzene album kategóriában.
Az albumon hallható dalok listája:
A oldal
Blue Hawaii (Leo Robin, Ralph Rainger)
Almost always true (Ben Weisman, Fred Wise)
Aloha ’Oe (Queen Lydia Lili’uokalani)
No more (Don Robertson, Hal Blair, Sebastian Irader)
Can’t help falling in love (George David Weiss, Hugo Peretti, Luigi Creatore)
Rock-a-hula baby (Ben Weisman, Fred Wise, Dolores Fuller)
Moonlight swim (Ben Weisman, Sylvia Dee)
B oldal
Ku-u-i-po (George David Weiss, Hugo Peretti, Luigi Creatore)
Ito eats (Sid Tepper, Roy C. Bennett)
Slicin’ sand Sid (Tepper, Roy C. Bennett)
Hawaiian sunset (Sid Tepper, Roy C Bennett)
Island of love (Sid Tepper, Roy C. Bennett)
Hawaiian wedding song (Al Hoffman, Charles King, Dick Manning)
Steppin’ Out Of Line – a filmhez készül végül kimarad a filmből (A dal az 1962. június 5-én megjelenő Pot luck albumra kerül fel.)
Október 23
Elvis a kaliforniai Idyllwildben elkezdi forgatni tizedik filmjét, a Kid Galahad-ot.
Október 26
Hollywoodban, a Radio Recorders stúdióban a következő dalokat veszi lemezre: King of the whole wide world, A whistling tune, Home is where the heart is, Ridin’ the rainbow.
Október 27
További felvételek a Radio Recorders stúdióban: I got lucky, This is living, King of the whole wide world (végleges változat)
November 4
Hatalmas vihar söpör végig a filmfelvétel helyszínén, tönkretéve a díszlet elemeket. Mivel a meteorológiai intézet előrejelzése szerint újabb viharok várhatók a térségben, ezért a stáb úgy dönt, hogy visszatér Hollywoodba, és a felvételeket stúdió körülmények között folytatják.
November 22
A Paramount Pictures gondozásában, a Hal Wallis Productions produkciójában bemutatják Elvis nyolcadik, egyben anyagilag messze legsikeresebb filmjét, amelynek címe Blue Hawaii.
A film eredeti címe: Hawaiian Beach Boy. A külső felvételek a Hawaiihoz tartozó Kauai szigeten készülnek, a belsők egy része a Coco Palms Resort hotelben, amely 1953-ban nyílt meg a szállóvendégek előtt.
Ez a terület az 1800-as években Kauai utolsó uralkodójának, Deborah Kapula királynőnek a birtoka volt. Az ő tiszteletére minden évben megrendezésre kerülő „Call to feast” ünnepség valódi, úgy kerül az filmbe, ahogy a helybéliek részvételével abban az évben az lezajlott.
A film tartalma:
A filmben Elvis Chadwick Gatest, egy gazdag család gyermekét alakítja. Apjának saját ananász ültetvénye van a szigeten. Gates éppen visszatér a katonaságból, de szülei hiába várják, fiúk inkább barátaival szórakozik, mert nincs ínyére, hogy apja üzletét folytassa.
Idegenvezetőként helyezkedik el annál az irodánál, ahol barátnője Maile (Joan Balckman alakítja) is dolgozik. Gates anyja (a legendás színésznő, Angela Lansbury alakítja) rendkívül aggódik fia életvitele miatt, de természetesen a film happy end-del végződik, Gates sikeres lesz a szakmájában és feleségül veszi szerelmét, Maile Duvalt.
A filmet lezáró csodálatos esküvői jelenetet az 1953-tól működő Coco Palms Resort hotelben veszik fel. A hotelt egy tájfun dönti romba 1992-ben.
Elvis rajong a helyszínért, nagyon jól érezi magát forgatás közben, ami meg is látszik a játékán. Később számos alkalommal tér vissza Hawaiira nyaralni.
A film női főszerepére, aki Elvis szerelmét játszaná a filmben, Juliet Prowset kérik fel, aki Elvis partnere volt a G.I. Blues filmben. Hogy Prowse el tudja vállalni a szerepet, a Paramount kikéri őt a Twentieth Century Fox-tól. Prowseval azonban elszalad a ló, különféle teljesíthetetlen követelésekkel áll elő, attól kezdve, hogy ki lehet a maszkmestere, addig, hogy külön anyagi kompenzációt követel a titkárának. Wallis megelégeli a követeléseket, és a kevésbé ismert Joan Blackmannek adja Maile Duval szerepét. Elvis 1956 óta közelről ismeri a színésznőt, egyes vélemények szerint még abban az évben, amikor Blackman Hollywoodba érkezett, tehát 1956-ban jártak is egymással.
Elvis édesapját a filmben Roland Winters alakítja, akit az amerikai közönség Charlie Chan detektív megformálójaként ismer. Később is feltűnik a Follow that dream Elvis filmben 1962-ben.
Elvis filmbéli édesanyját Angela Lansbury alakítja, akit a magyar televíziónézők a Gyilkos sorokból ismerhet leginkább. Lansbury korának kiemelkedő képességű színésznője, három alkalommal jelölik Academy Award díjra, tizenhárom alkalommal Emmy díjra, hat alkalommal Golden Globe díjra, amiből három alkalommal meg is kapja a díjat. Az RCA által 1997-ben kiadott Blue Hawaii CD belső borítóján az olvasható, hogy Lansbury ezt az alakítását
színészi pályafutásának mélypontjának tekinti.
(Nem érthető ez az önkritika, hiszen Lansbury kitűnő komikai alakítása nélkül sokkal gyengébb lenne a film. A szerző megjegyzése.)
A forgatáson jelen van Parker ezredes is, aki egy alkalommal hadonászva leállítja a felvételt. Mindenki megdöbben, ugyanis erre csak Hal Wallisnak van joga. Parker ezredes elvörösödött arccal mondja, hogy ő csak a Paramount Pictures pénztárcáját akarta kímélni, ugyanis Elvis szerződésében van egy pont, miszerint, ha Elvisnek saját ruháját vagy ékszerét kell használnia egy filmjében, akkor 25 000 dollár illeti meg, és a jelenetben, amit leállított, Elvis éppen saját értékes óráját viselte a karján. A jelenetet újraveszik, ezúttal az óra nélkül.
A film forgatókönyvét Hal Kanter írja, akit 1962-ben felterjesztenek Writers Guild of America forgatókönyvírói díjra, a Legjobban Megírt Amerikai Musical kategóriában.
A film rendezője, Norman Taurog, aki Amerika legfiatalabb rendezőjeként 1938-ban megkapja a legjobb filmrendezőnek járó Academy Award díjat. A XX. század legnagyobb színészeivel dolgozik, összesen kilenc Elvis filmet rendez.
A film producer maga Hal B. Wallis, aki szeretné kézben tartani az egész filmet, ezért nem bízik meg senkit a végrehajtó producer feladattal.
Mivel anyagilag ez a legsikeresebb filmje Elvisnek, ezzel a film meg is pecsételi színészi karrierjének sorsát. Ugyanis ezzel a filmmel Parker ezredes bizonyítottnak látja, hogy bár drámai filmjei sem veszteségesek, de Elvisnek fel kell hagynia ezekkel a művészi alakításokkal, és csak romantikus zenés varieté filmekben szabad szerepelnie, mert ezek hozzák a legnagyobb bevételeket.
A Variety filmszaklap is így látja:
„A Blue Hawaii c. film a bizonyíték arra, hogy Hal B. Wallis aranyat talált Elvis személyében. Ez Elvis filmes karrierjének kulcsfilmje, ez a film teszi igazi hollywoodi sztárrá. Sajnálatos módon egyben be is zárja a musical komédia típusú kalitkába. Bár az is igaz, hogy bár több hasonló típusú filmet forgat ezt követően, de egyik sem lesz olyan sikeres, mint ez. Hiába a jól ismert sablon, még egyszer ugyanilyen sikerrel nem tudják alkalmazni. Ez is jól mutatja a Blue Hawaii fenomenális sikerét.
A film No.2. helyen indul bemutatása alkalmával, és a vegyes kritika ellenére az év Top 10 filmje között végez 1961-ben, sőt még a rá következő évben is siker, a No.14. helyet éri el 1962-ben. Végül 4,2 millió dollár nyereséget hoz a Paramount Pictures vállalat, és természetesen Elvis és Parker ezredes számára.
A filmben elhangzó dalok:
Blue Hawaii
Almost always true
Aloha ’Oe
No more
Can’t help falling in love
Rock-a-hula baby
Moonlight swim
Ku-u-i-po
Ito eats
Slicin’ sand Sid
Hawaiian sunset
Island of love
Hawaiian wedding song
December 20
Befejezi tizedik filmjének, a Kid Galahad-nek a forgatását, és hazatér Memphisbe.
December 25
Elvis és Priscilla a karácsonyt Las Vegasban tölti, mert Elvis nem akarja apjával és annak újdonsült feleségével, Dee-vel együtt tölteni az ünnepeket Gracelandben.
December 28
Elvis nagyon nem kedveli mostoha anyját, ezért Vernon feleségével, Dee-vel új épületbe költözik, a Hermitage Drive 3650 szám alá.
(Folyt. köv)