Az Igazi ELVIS 80. – Roustabout
Written by Horváth Ede on 2023.03.01.
Barcs Endre “Az igazi ELVIS” c. regénye folytatásokban közölve.
Az Igazi ELVIS 80. – Roustabout
Október 6
Elvis megkezdi 18. filmjének, a Tickle Me-nek a forgatását. Érdekes módon a filmhez egyáltalán nem vesznek fel új dalokat, hanem a korábban ki nem adott filmdalokat helyezik el a filmben. A forgatás költségeit a legminimálisabbra szorítják le. A forgatást november 24-én fejezik be.
Október 10
Az Elvis rajongók ezúttal az Ain’t That Lovin’ You Baby című számot juttatják fel a Billboard lista 76. helyére. Ez már a 3. kislemez, amit az RCA az Elvis archívumból ás elő 1964-ben. Ezúttal igen messzire nyúlnak vissza, hiszen a dalt Elvis 1958-ban rögzíti a stúdióban, de akkor nem adják ki. Érdekes módon a szám egyik – csak később piacra dobott – változatával Elvis megelőzi a korát, hiszen elkészíti a dal twist változatát, amikor a twistet még senki nem ismeri. Az Ain’t That Lovin’ You Baby twist változata a 16. helyig jut.
A kislemez B oldala sikeresebb, az Ask Me No. 12. lesz.
Október 20
Megjelenik 21. nagylemeze, a Rostabout. Kiadó az RCA Victor, az album monó és sztereó változatban egyaránt kapható. Katalógusszám: LPM/LSP 2999. A felvételek 1964. március 2,3-án és május 14-én készülnek Hollywoodban, a Radio Recorders stúdióban.
Parker ezredes több profitot kíván elérni a filmekkel, ezért megkéri asszisztensét, Freddy Bienstockot, hogy tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a filmdalokon spórolni lehessen.
Bienstock „olcsóbb” szerzőket keres, a már jól bevált szerzők, mint Doc Pomus, Mort Schuman, Otis Blackwell, Winfield Scott helyett, vagy akinek a dalait Elvis különösen szerette, Don Robertson helyett. E szerzők sértődötten végleg hátat fordítanak Elvisnek.
Érdekes módon, ez az Elvis Presley Music, a Gladys Music, és a Hill and Range zenekiadónál megmaradt szerzők által készített filmzenei album a Billboard nagylemez lista élére kerül (!), így a korszak legsikeresebb Elvis albuma lesz.
Igaz, még kirúgása előtt Otis Blackwell és Winfiled Scott megírja a főcímdalt, Rostabout címmel, de mivel időközben Parker megválik a szerzőktől, nem ezt a szerzeményt használják a filmhez, hanem egy másik hasonló címűt. Hogy a két dalt meg lehessen különböztetni, ez a szerzemény az I’m a rostabout címet kapja. Ez a dal csak 2003-ban lát napvilágot a 2nd to none válogatás albumon.
Elvis továbbra is ragaszkodik a Jerry Leiber/Mike Stoller szerzőpároshoz, bár Parker ezredesnek már sikerült megszabadulnia tőlük. Ám ezúttal ismét egy régi dalukat veszi Elvis elő, a Little Egypt dalt, amelyet a szerzőpáros még 1962-ben a The Coasters együttes számára ír. Mivel a dal nem új szerzemény, hanem átvétel, így sokkal kevesebbe kerül, ezért Parker ezredes is engedékenyebb.
Négy dal, a Rostabout, a Little Egypt, a Poison Ivy league, és a There’s a brand new day on the horizon filmes változata az Essential 60s masters II filmzene válogatás lemezen jelenik meg 1995-ben.
A lemez azért is siker, mert Elvis, jól megszokott stúdió zenészeinek csapatával alaposan megdolgozza a dalokat, hogy azok jól hangozzanak. A rendelkezésükre álló rövid idő alatt így 11 dalt rögzítenek a nagylemezhez.
Az LP-ről semmi nem jelenik kislemezen.
Az LP 1988. május 20.-án aranylemez lesz.
A nagylemezen hallható dalok:
A oldal
Rostabout (Bernie Baum, Bill Ginat, Florence Kaye)
Little Egypt (Jerry Leiber, Mike Stoller)
Poison ivy league (Bernie Baum, Bill Giant, Florence Kaye)
Hard knocks (Joy Byers)
It’s a wonderful world (Sid Tepper, Roy C. Bennett)
Big love, big heartache Dolores Fuller, (Lee Morris, Sonny Hendrix)
B oldal
One track heart (Bernie Baum, Bill Giant, Florence Kaye)
It’s carneval time (Ben Weisman, Sid Wayne)
Carny town Fred Wise, (Randy Starr)
There’s a brand new day on the horizon (Joy Byers)
Wheels on my heels (Sid Tepper, Roy C. Bennett)
Október 22
Hollywoodban, a Paramount Pictures stúdiójában e stúdiójában elkezdi forgatni a Tickle me c. filmjét. Bár a film az Allied Artists Pictures vállalkozásában készül, a vállalatnak nincs saját stúdiója.
November 7
Január 18-a óta most fordul először elő, hogy a Beatles egyetlen dallal sem szerepel a Hot 100 listán. Azzal, hogy összesen 41 hetet töltöttek a slágerlistán, messze elmaradnak Elvis mögött, aki egymást követő 135 héten át van jelen a Billboard kislemez listáján 1956. január 3-tól 1958. szeptember 22-ig.
November 9
Megjelenik Blue Christmas/Wooden heart/ kislemeze. Katalógusszáma: RCA 447-0720.
Az A oldali dal, a Blue Christmas Billy Hayes és Jay W. Johnson 1946-os szerzeménye, amit Doye O’Dell vesz először lemezre 1948-ban. A tipikusan karácsonyi dal azonban Elvis feldolgozásában válik világhírűvé. Elvis a dalt az 1957-ben megjelent Elvis’ Christmas Album nagylemezére veszi fel a Jordanaires kíséretével, és Millie Kirkham szoprán énekével. A dal korábban, egészen pontosan 1957-ben az Elvis sings christmas songs című középlemezén is megjelenik már.
Ezen a kislemezen kiadva No.11. helyre fut fel az angol kislemez listán.
A B oldali Wooden heart (Muss I den), eredetileg egy német népdal, amit a württembergi Friedrick Silcher dolgoz fel sváb dialektusban. Az angol nyelvű változat Fred Wise, Ben Weisman és Kay Twomey munkája. A dal angol nyelvű változatának tulajdonjoga a Gladys Music birtokában van.
Elvis a felvételt a G.I. Blues című nagylemezére készíti, de az kislemezen is megjelenik Nagy Britanniában, és hat héten át vezeti az ottani kislemez listát 1961. áprilisában/májusában. Viszont a dalt kislemezen eddig ez ideig nem adják ki kislemezen az USA-ban.
Ez az egyetlen olyan dal, amiben Elvis két sort németül énekel. Elvis a dalt élőben egyetlen alkalommal, 1975-ben, Las Vegasban, a Hilton Hotelben adott Dinner Show-ban (vacsora show) adja elő. A felvétel felkerül a halála után kiadott, Dinner at Eight (Vacsora nyolckor) c. koncert albumára.
Az A oldali dal, és ez a dal majd megjelenik még 1965-ben is, akkor a No.4. helyezést éri majd el a Billboard 100-as kislemez listán, és 1999-ben platina lemez lesz.
(Folyt. Köv.)