Az Igazi ELVIS 111. – In The Ghetto
Written by Horváth Ede on 2023.05.08.
Barcs Endre “Az igazi ELVIS” c. regénye folytatásokban közölve.
Az Igazi ELVIS 111. – In The Ghetto
Március 17
J. Edgar Hoover levelet kap egy ismert személytől ( a nevet a a közzétett dokumentumon kitakarták. A szerző megjegyzése), aki immár második alkalommal fordul az FBI nagy hatalmú igazgatójához, panasszal élve Elvis viselkedését illetően.
„Hála istennek uram, hogy még Washingtonban van, és szolgál bennünket, úgy, ahogyan arra más nem lenne képes. Gratulálok! Emlékszik, néhány évvel ezelőtt írtam önnek levelet, és hívtam fel becses figyelmét Elvis Presley undorító bohóckodására. És most nézzen oda, hogy mennyi pénzt keres vele. És még mindig mérgezi az amerikai fiatalok életét. Meg vagyok győződve róla, hogy több kárt okozott eddig életében táncolásával, mint bármely gonosztevő ebben az országban. Öt leánygyermek anyja, és 17 unoka nagymamája vagyok, ezért is aggódom annyira a saját, és valamennyi amerikai fiatalért. És Elvis zenéje úgy terjed közöttük, mint a futótűz. Ezért arra a következtetésre jutottam, hogy amennyiben a kormány megértené a zene szerepét a társadalomban, és kötelezővé tennék a zenetanulást minden amerikai fiatalnak, akkor a bűnözés mértéke nagymértékben csökkenne ebben az országban.”
Ebben az időben Elvis már kiemelt védelmet élvező amerikai állampolgár, az FBI semmiféle lépést nem tesz az ügyben.
Március
Megjelenik első olcsó kiadású Camden lemeze, az Elvis sings Flaming Star. Katalógusszáma: CAS 2304. A lemez az 1968 októberében megjelent Singer presents Elvis singing Flaming Star album olcsó, tartalmában változatlan kiadása.
Ez a Camden kiadás No.96. helyre kerül fel a Billboard 200-as nagylemez listán. 1999. július 15-én aranylemez lesz, míg 2004. január 6-án platina. Az olcsó Camden kiadás sikere arra ösztönzi az RCA-t, hogy további hasonló nagylemezeket dobjon piacra, annak ellenére, hogy ezek időtartalma gyakran nem érik el a nagylemez számára előírt hosszúságot. Az 1972-ig megjelenő Camden lemezeken korábban kiadatlan filmdalok, illetve már más lemezeken megjelent dalok hallhatóak.
Az Elvis sings Flaming Star Camden albumot 1975-ben a Pickwick Records is piacra dobja.
A nagylemezen hallható dalok listája:
A oldal
Flaming star (a hasonló című film címadó dala) Sid Wayne, Sherman Edwards
Wonderful world (A „Live a little, love a little c. filmből) Guy Fletcher, Doug Flett
Night life (A „Viva Las Vegas c. filmből) Bernie Baum, Bill Giant, Florence Kaye
All I need was the rain (A Stay away, Joe c. filmből) Sid Wayne, Ben Weisman
Too much monkey business Chuck Berry
B oldal
Yellow roes of Texas/Eyes of Texas (A Viva Las Vegas c. filmből) tradicionális, Fred Wise, Randy Starr feldolgozás
She’s a machine (Az Easy come, easy go c. filmből) Fred Wise, Ben Weisman
Do the Vega (A Viva Las Vegas c. fimből) Bernie Baum, Bill Giant, Florence Kaye
Tiger man (Az NBC special TV show-ból) Lewsi Burns, Al Lewis, Joe Hill Louis
Április 9
Elvisnek torokgyulladás miatt le kell állnia a forgatással egy hétre. Palm Springsbe megy gyógyulni.
Április 12
Az RCA piacra dobja Charro/Memories kislemezét. Katalógusszáma: RCA 47-9731. A felvétel Hollywoodban, a Samuel Goldwin stúdióban készül 1968. október 15-én.
A nagyhírű Samuel Goldwyn stúdió Hollywoodban a Santa Monica Boulevard és a Formosa Avenue sarkán épül, még az 1910-es években. Kezdetben a kor két legkiválóbb színészének, Mary Pickford és Douglas Fairbanks tulajdonát képezi, 1919-től ezért Pickford-Faibanks stúdiónak nevezik. 1928-ban United Artists Studiora változtatja a nevét, majd 1940-ben, Fairbanks halála után Samuel Goldwyn tulajdonába kerül, és csak 1980-ban szerzi azt meg a Warner Brothers.
A Warner Brothers 1999-ben válik meg tőle, azóta a stúdiót The Lot (A juss) becenévvel illetik csak. A stúdióval szemben áll Hollywood legfelkapottabb kávézója, a Formosa Café.
Az A oldali dal Elvis ebben az évben bemutatott filmjének, a Charro!-nak a címadó dala. Egyben az egyetlen dal, ami a filmben elhangzik. A dalt Billy Strange és Mac Davis jegyzi, kifejezetten a film főcímdalának írják. A dal nem kerül fel a Billboard 100-as hitlistára.
A B oldali dal ugyancsak Billy Strange és Mac Davis szerzeménye, a dal kifejezetten az NBC Special televíziós show számára készül. Davis a Billboard magazinnak adott interjújában így emlékszik vissza a dal születésére:
Arra kértek bennünket, hogy írjunk egy dalt, ami az elmúlt évekre tekint vissza, és furcsa módon egyetlen éjszaka alatt kész lettem vele. Strange Los Angeles-i házában, a garázsban volt egy kis iroda, és én ott töltöttem az éjszakát. Ott írtam a dalt.
A dal No.35 lesz a Billboard 100-as kislemez listán. A dal felkerül az NBC TV Special anyagát tartalmazó Elvis albumra is. A tv show számára élő felvételt is készítenek a dalból, de a nagylemezen a stúdió verzió található, amely 1969. június 24-én készül.
Április
Az RCA piacra dobja a His hand in mine/How great thou art kislemezét. Katalógusszáma: RCA 74-0130
A két gospel dal, két gospel albumának címadó dala. A kislemez mindössze No.101. a Billboard 200-as listán.
Április
Az RCA piacra dobja Elvis sings In the ghetto/Any day now kislemezét. Katalógusszáma: RCA 47-9741.
A felvételek ismét új helyen, Memphisben, az American Studiosban készülnek, az A oldalé 1969. január 20. -án, míg a B oldalé 1969 február 21.-én. A felvételek az NBC televíziós showját követő első igazán kreatív stúdiómunka során születnek. Még több remek dal születik ezen a stúdiómunkán, így pl. a Don’t cry daddy vagy a Suspicious minds.
Az A oldali dal eredeti címe The vicious circle ( Az ádáz körforgás). Szerzője Mac Davis, aki a dalt kifejezetten Elvis számára készíti el. A dal a generációkon átívelő szegénységről szól, arról a feketéket sújtó nyomorról, amiből nincs menekvés. Egy chicagoi gettóban élő anya, és gyermekei képén keresztül mutatja be a jelenséget. Az anyának több gyereke születik, mint amennyinek enni tud adni, az éhesen felnövő gyerek megtanul lopni és verekedni, hogy életben tudjon maradni. A történetben szereplő fiú is megszerez egy fegyvert, majd elköt egy autót, így próbál menekülni, de lelövik, éppen akkor, amikor neki is gyermeke születik. Az ismétlődést jól aláhúzza a minden negyedik sorban újra megszólaló „in the ghetto” refrén, majd az ismétlődő sor: „és az anyja sír”.
A dalt Elvis B-dúrban énekli, amely még jobban aláhúzza a mondanivaló komorságát.
A dal hihetetlenül népszerűvé válik, Elvis négy év után első Top 10-be bekerülő felvétele, No.3. helyre fut fel az USA-ban a Billboard 100-as kislemez listán, Nagy Britanniában három év után az első Top 10-es listára kerülő száma, ott a No.2. helyig fut fel. A Cashbox listán, ahol a bevétel alapján nézik az eladási számot, No.1., hitlistavezető. Ugyancsak listavezető a szám Nyugat-Németországban, Írországban, Norvégiában, Ausztráliában és Új-Zélandon. Platina lemez lesz. A dal nagy nemzetközi sikere alapján Elvis a dalt felveszi a Las Vegasban, az International Hotelben, ez évben induló koncertsorozatának listájára is.
2007 augusztusában, apja halálának 30. évfordulója alkalmából Lisa Marie Presley lemezre veszi a dalt, felhasználva az eredeti felvételt, így édesapjával együtt énekel. A videón és CD-n együttesen kiadott felvétel No.1. lesz az iTune listán, és No.16. A Billboard kislemez listán.
A dalt Elvis után számtalan előadó feldolgozza.
A B oldali szám Burt Bacharach és Bobb Hilliard 1962-es szerzeménye. Számos előadó dolgozza fel, így Chuck Jackson, Alan Price, Ronnie Milsap. A dal következő, From Elvis in Memphis albumának beharangozója, ahogy a borítón az olvasható is.
(Folyt. köv.)