A valódi vadnyugat 23. – Sallie Lucy Chisum
Written by Horváth Ede on 2023.06.05.
A valódi vadnyugat 23. – Sallie Lucy Chisum
𝐒𝐚𝐥𝐥𝐢𝐞 𝐋𝐮𝐜𝐲 𝐂𝐡𝐢𝐬𝐮𝐦 szarvasmarha-mágnás és farmer családba született, földekkel rendelkezett Texasban és Új-Mexikóban egyaránt. 1875-ben Sallie édesanyja és nővére meghalt, apja pedig családi vitába keveredett. Végül James bátyja, John, egy másik sikeres farmer meggyőzte őt, hogy költözzön Új-Mexikóba, hogy segítsen az ottani farmja vezetésében.
1877 karácsonya előtt Sallie apja, James Thomas Chisum, összepakolta Salliet, két fiatalabb testvérét valamint egy kis marhacsordát, és elmentek John farmjára, az új-mexikói South Springbe. Amikor végre megérkeztek, a különböző marhamágnások közötti konfliktus kiéleződött.
Nem sokkal azután, hogy beilleszkedett a farmon való életbe, Sallie lett a birtok háziasszonya, és ebben a pozícióban maradt John haláláig. Az akkori szokás az volt, hogy minden átutazónak ételt és ellátást biztosítottak, anélkül azonban, hogy túlságosan érdeklődtek volna arról, hogy az illető mivel foglalkozott. A vendéglátás volt a legfontosabb.
Ennek a szokásnak köszönhetően Sallie megismerkedett néhány hírhedt emberrel, például „Billy the Kiddel” és a gyilkossággal vádolt Billy Mortonnal valamint Frank Bakerrel. Sallie részletes naplójából tudjuk, hogy barátságban volt „Billy the Kiddel” (állítólag alkalmanként a nagybátyjának dolgozott); valójában az ő személyes naplójából kapjuk a legtöbb információt és ismeretet „Billy the Kidről”. Bár vannak találgatások arról, hogy Sallie és a Kid kapcsolata több lehetett egyszerű barátságnál, nincs bizonyíték arra, hogy valóban történt is valami. Ha valamire, akkor arra következtethetünk, hogy a Kid talán kapcsolatot akart Sallievel, de a lány elutasította. Nem tudjuk pontosan, mikor váltak el a barátok útjai.
1880-ban Sallie feleségül ment első férjéhez, akitől két fia született, majd 1895-ben elváltak, valószínűleg azért, mert a férfi rosszul kezelte nagybátyja könyveit. Sallie valamikor ezután ment hozzá második férjéhez, de végül tőle is elvált. A várost, ahol lakott, korábban Stegmannak hívták (második férje után), de átnevezték Artesiára, miután Sallie földjén fúrták az első artézi kutat. Amellett, hogy nagybátyja 1885-ben bekövetkezett halála után nagy örökséghez jutott, Sallie sikeres marhatenyésztő volt, Artesia első postásnője, és több mint 30 árva gyermeket támogatott.
Forrás: Legends of the Old West