Elhunyt Cynthia Weil
Cynthia Weil (1940. október 18. – 2023. június 1.) amerikai dalszerző volt, aki férjével, Barry Mann-nal együtt számos dalt írt. Weil és Mann 2010-ben bekerült a Rock and Roll Hall of Fame-be.
Weil és férje, akik mindketten a Brill Buildingben éltek, meghatározó szerepet játszottak a rock&roll hangzásának kialakításában az 1960-as években , olyan kiválóságok mellett, mint Carole King, Burt Bacharach és Neil Diamond.
[A Brill Building egy irodaház a New York-i Manhattan kerületben, a 49. utcán, a Broadway 1619. szám alatt, a Times Square-től északra és a történelmi zenés Tin Pan Alley negyedtől feljebb. Az épület 1931-ben épült Alan E. Lefcourt Building néven, építtetőjének, Abraham E. Lefcourtnak a fia után, és Victor Bark Jr. tervezte Az épület 11 emelet magas, és körülbelül 175 000 négyzetláb (16 300 m2) bérelhető területű.
A Brill Building arról híres, hogy zeneipari irodáknak és stúdióknak ad otthont, ahol a legnépszerűbb amerikai dalok közül néhányat írtak. Úgy tartják, hogy az 1960-as évek elején a poplistákat uraló amerikai zeneipar központja volt. A „Brill” név egy rövidáru-kereskedőtől származik, aki az utcaszinten üzletet üzemeltetett, majd később megvásárolta az épületet. A Brill épületet 2013 júniusában vásárolta meg az 1619 Broadway Realty LLC, és a 2010-es években felújításon esett át. Az épület első két emeletén 2019-ben egy CVS gyógyszertár nyílt.]
Weil New Yorkban született, és konzervatív zsidó családban nőtt fel. Apja Morris Weil bútorbolt tulajdonos volt, litván-zsidó bevándorlók fia, édesanyja pedig Dorothy Mendez, aki szefárd zsidó családban nőtt fel Brooklynban. Weil színésznőnek és táncosnak tanult, de hamarosan dalszerzői képességéről tett tanúbizonyságot, ami Barry Mannal való együttműködéséhez vezetett, aki 1961 augusztusában vette feleségül. A párnak egy lánya született, Jenn Mann. Weil az 1960-as évek egyik Brill Building dalszerzője lett, és a rock&roll kialakulásának egyik legfontosabb szerzője.
Férjével együtt számos kortárs művész számára készítettek dalokat, és több Grammy-díjat, valamint Oscar-díj-jelölést nyertek filmzenei szerzeményeikért. Ahogyan a Rock and Roll Hall of Fame életrajzukban olvasható:
Mann és Weil… [művei] az epikus balladáktól (‘On Broadway’, ‘You’ve Lost That Lovin’ Feelin’) az egyenesen rockosokig (‘Kicks’, ‘We Gotta Get Out of This Place’) terjedtek [és a dalszerzésben is] nagy hangsúlyt fektettek a tartalmas szövegekre. Mivel Weil írta a szöveget és Mann a zenét, számos olyan dallal álltak elő, amelyek olyan komoly témákkal foglalkoztak, mint a faji és gazdasági megosztottság[,] ‘Uptown’, …és a nagyvárosban való boldogulás nehéz valósága (‘On Broadway’). Az ‘Only in America’… a szegregációval és a rasszizmussal foglalkozott, így inkább túlságosan ellentmondásos volt a Drifters számára, akik a tervezett előadók voltak. A ‘We Gotta Get Out of This Place’ a vietnami katonák, a háborúellenes tüntetők és a fiatalok himnuszává vált, akik a nagyobb lehetőségek himnuszaként tekintettek rá.
1987-ben férjével együtt felvették a Songwriters Hall of Fame-be. 2004-ben New Yorkban bemutatták a dalaikból készült They Wrote That? című zenés revüt. Ebben Mann énekelt és Weil mesélt a dalokról és személyes történetükről.
Weil Mann-nal együtt a Rock and Roll Hall of Fame 2010-es Ahmet Ertegun-díjának kitüntetettjei között volt, és ő volt az első nő, aki megkapta ezt a kitüntetést.
Szívem mélyéből és a legnagyobb alázattal” – mondta Weil asszony a köszönőbeszédében – azt hittem, hogy ti soha nem kérdezitek meg.
2011-ben Mann és Weil megkapták a Johnny Mercer-díjat, a Songwriters Hall of Fame legmagasabb elismerését.
2015-ben Weil kiadta első regényét, az I’m Glad I Did című krimit, amely 1963-ban játszódik.
Emlékezzünk rá néhány nagy slágerével:
Weil 2023. június 1-jén, 82 éves korában halt meg.
Forrás: Wikipédia