1967-ben ezen a napon adta ki LOUIS ARMSTRONG a WHAT A WONDERFUL WORLD című kislemezt
Written by Horváth Ede on 2024.09.06.
1967-ben ezen a napon adta ki LOUIS ARMSTRONG a WHAT A WONDERFUL WORLD című kislemezt
(1967. szeptember 5.)
Amikor Louis Armstrong 1967-ben belépett a stúdióba, hogy felvegye a „What a Wonderful World” című dalt, nem is sejthette, milyen hihetetlen utat fog bejárni a dal a következő két évtizedben. Eredetileg 1968-ban jelent meg kislemezként, gyenge kereskedelmi fogadtatással, de ez az életigenlő ballada később a popzene egyik legikonikusabb és legfelemelőbb himnuszává vált, és bebetonozta Louis örökségét.
George Weiss és Bob Thiele (George Douglas álnéven) közösen írták, de a dal keletkezéséről eltérő beszámolókat közöltek. A Songwriters on Songwriting című könyvében Weiss azt állítja, hogy a szelíd dalszöveget kifejezetten Louisra gondolva alkotta meg, akit az a különleges képessége inspirált, hogy az intenzív társadalmi felfordulás időszakában a faji ellentéteken keresztül összehozza az embereket. Ez ellentmond más beszámolóknak, amelyek szerint a dalt először Tony Bennettnek ajánlották fel.
Végül Louis különleges, kavicsos hangjában és fékezhetetlenül optimista lelkületében találta meg a tökéletes hordozót. Ahogy Thiele producer visszaemlékszik, azt remélték, hogy megnyugtató ellenszert tudnak közvetíteni az „egyre mélyülő nemzeti traumák” ellen – az egység és a remény megnyugtató üzenetét az ilyen konfliktusos időkben. Ahogy ők irányították a dalt, úgy irányította Louis-t is új kreatív magasságokba.
Azonban nem mindenki osztotta ezt az elképzelést. Amikor Louis 1967-ben Vegasban titokban, élő zenekarral együtt rögzítette a „What a Wonderful World„-öt, az ABC Records rövidlátó elnöke, Larry Newton határozott ellenállásába ütközött. Newton, aki egy szvinges popdalt követelt, hasonlóan Louis nemrég megjelent „Hello Dolly” című slágeréhez, gyűlölte a ballada szelíd, érzelmes hangvételét, és többször is megpróbálta leállítani a felvételt. Később megtagadta a promóciós támogatást az 1968-as kiadáshoz, de még a nagy művészetnek sincs szüksége bajnokra, a közönségét természetes módon találja meg.
És meg is találta a közönséget. Míg Louis hazájában a kislemez megbicsaklott, az Atlanti-óceán túlpartján a brit közönség a szívébe zárta. A „What a Wonderful World” 29 dicsőséges héten át vezette az Egyesült Királyság slágerlistáját, több mint 600 000 példányban kelt el, és a 66 éves Louis lett a legidősebb előadó, aki valaha is ilyen magasságokba jutott. Szívből jövő előadásának egyetemes szépsége korosztálytól függetlenül visszhangra talált, közvetlenül az emberi lélekhez szólt.
Bár Amerika még két évtizedig süket maradt a dal bölcsességére, a hatvanas évek végén Louis mégis a kulturális csúcson volt. Valószínűleg felismerve, hogy ez a dal a világnak szóló búcsúüzenete, amely a múltbeli traumákra utal, 1970-ben mégis újra felvett egy intrót, mielőtt 1971-ben elhunyt, biztosítva ezzel a dal maradandó örökségét. Bár eredetileg csak a 116. helyig jutott az államokban, a dal csendben megmaradt a rajongók körében, akik megértették, hogy ez volt Louis kreatív csúcspontja.
Csak az 1987-es felújítás után ismerte fel végre a szélesebb amerikai közönség is ezt a kitörölhetetlen klasszikust. A Good Morning, Vietnam című filmben való emlékezetes szereplés után Louis eredeti, 1968-as felvételét 1988-ban adták ki újra, amely a 32. helyre emelkedett, és egy új generációnak mutatta be ikonikus baritonját. A „What a Wonderful World” 1999-ben bekerült a Grammy Hall of Fame-be, és az elmúlt évtizedekben számos kortárs feldolgozást kapott különböző előadóktól, akik újraértelmezik Louis örök érvényű üzenetét.
Mégis, egyikük sem közelíti meg azt a szelíd bölcsességet és költői kecsességet, amelyet Louis 1967-ben, a halhatatlan stúdiófelvételeken nyújtott. A földi gondoktól, mint a slágerlisták vagy a kritikusoktól mentesen, egész szellemét arra fordította, hogy a nehezen megszerzett remény fényes üzenetét közvetítse mindazoknak, akik az élet megpróbáltatásai előtt állnak. Az 1988 februárjában, a Hot 100-as listán való első megjelenése óta eltelt hosszú évek óta Louis felvétele továbbra is inspirálja régi és új rajongóit – szeretetteljes emlékeztető, hogy a szépség mindenhol ott van, ha megállunk, hogy meglássuk. Ahogy a dalszöveg is mondja – „I see skies of blue, clouds of white/Kék eget látok, fehér felhőket.” -, Louis ezzel a dallal az élet legegyszerűbb, mégis legmélyebb leckéjét adta nekünk: függetlenül attól, hogy ki milyen küzdelmekkel küzd, mindannyian osztozunk abban, hogy „milyen csodálatos ez a világ”.
Forrás: Facebook