AZ IGAZI ELVIS 152. – Pure Gold
Written by Horváth Ede on 2024.09.06.
Barcs Endre “Az igazi ELVIS” c. regénye folytatásokban közölve.
AZ IGAZI ELVIS 152. – Pure Gold
Március 13
Elvis összeszedi magát, és megkezdi következő Las Vegasbeli koncertsorozatának próbáját. A Hilton hotel kommunikációs igazgatója szerint Elvis 1969 óta még nem érkezett ilyen kipihenten, soha még nem énekelt jobban, mint ebben a koncertsorozatban.
Március 16
Teljes zenekarral próbál. Ismét előveszi kedvenc „fekete” számait, valamint néhány éppen futó slágert, bedob néhány teljesen új dalt. Ugyanakkor szakít a „nosztalgiával”, elhagyja régi rock and roll slágereit. Nem gyakorolja a színpadon a karate mozdulatokat, inkább a dalokra koncentrál. Remek számok szerepelnek mostani műsorában, olyanok, mint a My boy, You don’t have to say you love me, And I love you so, The wonder of you vagy a Fairytale.
Március 18
Este a bemutató show-nak ismét langyos a fogadtatása, így ismét úgy határoz, visszatér régi slágereihez. Az estén elhangzott dalok közül többet soha többé nem énekel el Vegasban. A kritika kegyetlen, azt írják a lapok, hogy Elvis „fizikailag és zeneileg” teljesen leépült. Ez nem igaz. 29 koncertet ad, az esti vacsora és az éjféli showkkal, egyiket sem mondja le, mindegyik telt házakkal megy.
Az április 1-i, éjféli showról Douglas Hinkey számol be a helyi lapban:
Lassan véget ér 12., most már kéthetes Las Vegasbeli koncertsorozata. Elvis igen jó, élvezetes koncerteket nyújtott, ami komoly előrelépés az 1974. szeptemberi-októberi koncertjeihez képest. Zeneileg ezúttal sokkal jobb volt, és milliószorosan professzionálisabb. Micsoda különbség lehetséges néhány hónap alatt.”
Igaz, a kritikusok kicsit elnézően azokról a koncertekről is pozitív beszámolót közölnek, amelyek nem sikerülnek olyan jól. A lapok ezekről a koncertekről úgy számolnak be, hogy Elvis jó formában van, csak a sorozat közepén betegedett meg egy kicsit. De ez a sorozat most tényleg más. És most a záró koncertről:
„Ahogyan most előadja a C.C. Ridert, az valóban azt mutatja, hogy jó hangulatban van. Az I got a woman/Amen. összeállítás pont olyan, amilyennek lennie kell, szépen kivitelezett. A Love me tipikusan 70-es évekre szabott változat, az If you love me (let me know) is jól sikerül. Az And I love you so sokkal jobb most, mint korábbi koncertjein. Elvis feldobja a showt a Big boss man energia dús előadásával, amit a The wonder of you néhány versszaka követ. A mostani koncertsorozaton az 1975-ös koncertváltozatok közül a másodikat adja elő, igen jól.
Úgy tűnik, még emlékezik arra, hogy lemezre vett egy dalt, aminek a címe Burning love és gyorsan visszahozza erre a koncertsorozatra. A dal remek verzióját hallhatjuk most tőle. Túlságosan hamar kezd a zenészeinek bemutatásába, és a szólók is túl korán hangzanak el. Miután David Briggs befejezi elektromos zongora improvizációját, Elvis felvezeti a My boy számot. Túl sok kritikát kap ennek a dalnak az előadása miatt, de itt igen élvezhető, szépen kidolgozva adja elő.
Az I’ll Remember You némileg felejthető, de kellemes. A Let Me Be There jó nóta, kár, hogy Elvis úgy döntött, hogy ez év végén leveszi a műsoráról, mert egy Olivia-Newton John dalfeldolgozás egy műsorba éppen elegendő, így az If You Love Me (Let Me Know) c. dalt tartja csak meg műsoron. Ezt követően igen lélekemelő élményt kapunk a How Great Thou Art bombasztikus előadása által. A közönség különben is imádja ezt a dalt.
A gyorsan elhadart Hound dog semmi különöset nem tartogat. Az ezt követő Fairytale remek, Elvis belead mindent, sőt még a „rájöttem, hogy jó embert nehéz találni” sort is elénekli, amit mostanában mindig kihagyott a dalból. És ismét, csak számomra túl hamar, felcsendül a Can’t Help Falling In Love záró szám dallama, és máris vége van a shownak.
Mindent egybevéve ez a koncertsorozata igen jó, talán kicsit túlsúlyban vannak a balladák, de végül is nem ülnek rá a showra, és Elvis hangilag remek formában van, hogy ezeket a dalokat is elénekelje. Ha van lehetősége, hogy meggyőződjön róla, egészen biztos élvezni fogja.” (A cikk mellett nincs szerző megjelölve)
Március 28
Barbra Streisand ott ül a nézőtéren Elvis esti showján, majd meglátogatja Elvist Az öltözőben és felajánlja neki, hogy új filmjében, az A Star Is Born( Sztár/csillag születik) c. filmben játssza el a főszerepet. A film egy klasszikus siker újrafeldolgozása lesz. Streisand barátja, Jon Peters szerint, aki a szereposztásért felelős, Elvis rajong az ötletért.
A márciusi Hilton International koncertsorozatról kiadott kalózlemezekből bőven akad, ami azt mutatja, hogy Elvis ismét remek formában van, a dalok élvezetesek, és több új dal is szerepel a repertoárján, amit érdemes lemezen is megjelentetni.
Március 18, nyitó koncert Top acts in Vegas Vol. 5., Opening night 1975,
Március 21, vacsora show Still stirring passions
Március 22, éjféli show A profile –the King on stage Vol.2., Back with a bang, Las Vegas happening, Las Vegas 1975
Március 25, éjféli show Top acts in Vegas Vol.1.
Március 26, éjféli show Wednesday night roll over
Március 27, vacsora show Hilton Showroom Volum 5
Március 27, éjféli show Burning Vegas down, Aztec king
Március 28, vacsora show Tanya for dinner
Március 28, éjféli show Big boss man
Március 29, vacsora show Amore Elvis
Március 29, éjféli show Amore Elvis, Night on the town
Március 30, vacsora show Live from Las Vegas
Március 30, éjféli show From Elvis in Vegas
Március 31, vacsora koncert Hilton showroom Vol.4
Március 31, éjféli show The Vegas years Vol.1
Április 1, vacsora show Las Vegas 1975, Rocking with the King, April’s fool day, Vol 1 and 2, April fool’s dinner
Április 1, záró éjféli koncert On an April fool’s day Vol.2, Rocking with the King on April’s fool day, Vol 1,2, April fool’s dinner.
Március
Az RCA új olcsó kiadású albumsorozatot bocsájt útjára Pure gold (Tiszta arany) címmel. A sorozat első darabja is ezt a nevet viseli. Katalógusszáma: RCA ANL 1 0971. Ezekben az években Elvis inkább a country piacra koncentrál, mivel nagylemezei itt jobban szerepelnek, mint a pop területén.
A sorozat kezdő darabja csapnivaló, érthetetlen módon maga az összeállítás és a hangminőség is egészen közepes. Csupán a Kentucky Rain, a Fever, az It’s Impossible, valamint az In The Ghetto számok valódi sztereó felvételek, az összes többi elektronikus úton sztereósított számok. Az 1990-es évek elején, amikor az RCA újra piacra dobja majd ezt a válogatást, az eredeti 6 monó, de elektronikusan sztereósított felvételt visszaállítják monóvá. A közönség még ezt az albumot is nagyon jól fogadja, 1977. szeptember 12-én arany, 1988. március 20-án platina, 1992. március 27-én kétszeres platinalemez lesz.
Az album borítóján található fotó az Aloha from Hawaii koncerten készül 1973-ban.
Az albumon található dalok:
A oldal
Kentucky rain Eddie Rabbit, Dick Heard
Fever (Az Elvis is back albumról) Eddie Cooley, Otis Blackwell
It’s impossible (Az Elvis (The fool) albumról) Armando Manzanero, Sid Wayne
Jailhoues rock (A hasonló című filmből) Jerry Leiber, Mike Stoller
Don’t be cruel Otis Blackwell
B oldal
I got a woman (Az Elvis Presley 1956-os nagylemezről) Ray Charles, Renald Richard
All shook up Otis Blackwell, Elvis Presley
Loving you (A hasonló című filmből) Jerry Leiber, Mike Stoller
In the ghetto (A From Elvis in Memphis albumról) Mac Davis
Love me tender (A hasonló című filmből) Vera Matson, Elvis Presley
Április 14
Az ezredes megkapja a hivatalos felkérést Elvis számára a United Artists stúdió által forgatásra kerülő , A Star Is Born c. film főszerepére. Parker kifogásolja, hogy milyen kevés pénzzel akarják „kiszúrni Elvis szemét”, ezért éppen a dupláját kéri annak, amit a stúdió ajánl, egymillió dollárt. Ezen túlmenően ötven százalékot a filmzene profitjából a maga számára. (Ez utóbbi lehetőséget fel sem kínálják Elvisnek az eredeti szerződésben. A szerző megjegyzése.). A United Artists nem is válaszol erre a képtelen követelésre, így Elvis elmulaszt egy olyan lehetőséget, amely még visszabillenthette volna karrierjét a normális kerékvágásba.
Április 17
A Convair 880 könnyen elérhette volna a világ bármely országát, amennyiben Elvis távolra kívánt volna utazni vele. Amikor Elvis megszerzi a gépet, az Fort Worth-ben, a Meacham Field-i hangárban áll, igen lerobban állapotban. Elvis élvezi, hogy maga irányíthatja átalakítását. Az amerikai elnök „Air Forece One” repülőgépét veszi példaképül.
Mindenekelőtt szeretett volna egy tárgyaló részt, egy külön konferencia szobát, ahol nyugodt körülmények között lehet tárgyalni fontosabb ügyekről, anélkül, hogy bárki kihallgassa az ott elhangzottakat. A tárgyalóba tölgyfa bútorokat képzelt el. Akart egy saját hálószoba részt a gépen, dupla ággyal és külön fürdőszobával, beépített könyvtárral.
A bútorokat maga válogatta ki, maga határozta meg a színösszeállítást, maga választott hi-fi berendezést, audiovizuális rendszert, a hozzá tartozó 52 hangszóróval, a négy televíziós készüléket, és maga választotta az arany csaptelepeket, és az arany kézmosót a fürdőszobába. Igaz, a szín,- és a bútor összeállításában erősen támaszkodik Priscilla tanácsaira. A végeredmény lenyűgöző, a repülő belseje Graceland luxusát tükrözi vissza.
A repülőgépen egyszerre összesen 29 személynek van hely, de nyolc, tíz személynél többel Elvis soha nem utazik.
(Folyt köv.)