„Nadine”: Chuck Berry megnyerte a szabadságot, hogy vezethesse a kávé színű Cadillacjét
Written by Horváth Ede on 2023.03.02.
„Nadine”: Chuck Berry megnyerte a szabadságot, hogy vezethesse a kávé színű Cadillacjét
Az 1964-es új év eleje egy új Chuck kislemezt hozott, amelyet a Chess stúdióban vettek fel nem sokkal a börtönből való szabadulása után.
Chuck Berry kacskaringós pályafutása élete fiatalabb éveiben néhány határozott fordulatot vett. Aki végignézi diszkográfiáját, és azon tűnődik, hogy miért van egy körülbelül hároméves űr 1961-től, amikor egyáltalán nem adott ki lemezt, az az Indiana állambeli Terre Haute-ban található Indiana Szövetségi Büntetés-végrehajtási Intézetben találhatja meg a választ.
Ott tartózkodott Chuck 1962-ben és 1963-ban, de ellentétben napjainkkal – amikor egy művész bármilyen okból bekövetkező munkaképtelenségét válogatásokkal, újrakiadásokkal, remixekkel és így tovább fedeznék – Berry katalógusa egyszerűen leállt, legalábbis Amerikában.
A „Come On” című Chuck-dal 1961-es kiadása után – amely később a Rolling Stones első kislemezévé vált – Berry nem adott ki újabb amerikai 45-ös lemezt egészen a börtönből való szabadulása utánig. Addigra a Stones feldolgozás és a rhythm&blues zene iránti transzatlanti érdeklődés új közönséget szerzett neki.
Chucknak 1963-ban három brit listavezető albuma volt, újracsomagolt slágerekkel és élő lemezekkel. Még jobb, hogy a novemberi With The Beatles megjelenése után a liverpooli bálványok a „Roll Over Beethoven” feldolgozásával tisztelegtek Chuck előtt.
Az 1964-es év eleje aztán új zenét hozott, egy olyan kislemez megjelenésével, amelyet nem sokkal azután vett fel a Chess Stúdióban, hogy visszanyerte szabadságát. Február 29-én kereskedelmi hirdetések jelentették be Berry visszatérését egyik későbbi klasszikus kislemezével, a „Nadine„-nal.
A Melody Makerben Max Jonesnak nyilatkozva Chuck nyíltan beszélt arról, honnan származik a dal.
„Fogtam a múltam top slágereit, és átformáltam őket” – vallotta be. „Fogtam [a debütáló, 1955-ös slágerét], a ‘Maybellene’-t, és abból lett a ‘Nadine’.”
Mindazonáltal Berry semmit sem veszített költői fölényéből mint szövegíró, az új dalban egy „kávészínű Cadillac” és egy narrátor, mint aki „kampány szövegeket kiabál, mint egy déli diplomata” képe jelenik meg.
A „Nadine” a Billboard heti kiadásában regionális áttörésként szerepelt, és egy héttel később a 90. helyen került be a Hot 100-as listára. A dal a 23. helyig jutott, valamint a 27. helyig az Egyesült Királyságban, és Chuck Berry utánozhatatlan karrierjének egy újabb szakasza indult el.
A „Nadine” a You Never Can Tell: His Complete Chess Recordings 1960-1966 című albumon vásárolható meg vagy hallgatható meg.
Forrás: udiscovermusic.com