‘Travelin’ Man’: Ricky Nelson No.1 – A szemétből megmentve
Written by Horváth Ede on 2023.03.13.
‘Travelin’ Man’: Ricky Nelson No.1 – A szemétből megmentve
Ricky második és egyben utolsó amerikai No.1 kislemezét szó szerint a szemetesből mentették ki! A későbbi sikernek köze volt Sam Cooke-hoz és Glen Campbell-hez is!
A „Travelin’ Man” című dalt, amely a pop egyik eredeti szívtiprójának, Ricky Nelsonnak második, és egyben utolsó amerikai No.1 kislemeze lett, szó szerint a szemetesből mentették ki. A dal Sam Cooke és Glen Campbell korai, stúdió munkálataihoz is kötődik.
Nelson 1961. március 13-án vette fel a Jerry Fuller énekes-zeneszerző-producer által írt dalt, és alig néhány héttel később már a slágerlistákon is szerepelt vele. De ez a dal csak teljes véletlen folytán jutott el Nelsonhoz, és egy olyan kreatív kapcsolat vette kezdetét általa, amelynek során számos további Fuller-szerzeményt vett fel, köztük a „Young World” és az „It’s Up To You” című Top 10-es slágereket.
A The Wrecking Crew című dokumentumfilmben: The Untold Story of Rock & Roll Heroes című dokumentumfilmben Fuller elmesélte azt a valószínűtlen történetet, ahogyan a „Travelin’ Man” eljutott Rickyhez, és hogy Campbell szó szerint szerepet játszott ebben.
„Fogtam egy világatlaszt…”
Egy hollywoodi parkban ültem… nem játszottam hangszeren, csak a műszerfalat vertem, és dúdoltam a dallamot” – mondta. „És ez egy elég egyszerű dal, de fogtam egy világatlaszt, és megnéztem, hogyan hívnak egy lányt Németországban és Mexikóban… és csináltam belőle egy dalt. ‘Egy lány minden kikötőben’ c. dal volt az ötlet alapja.
Fuller, aki az ötvenes évek végén és a hatvanas évek elején művészként már korán szép sikereket ért el, bevallottan Sam Cooke rajongója volt.
Miután befejeztem a dalt, felhívtam Glen Campbellt, és ő meg én bementünk a stúdióba” – folytatta. „Glen gitározott, én pedig úgy énekeltem, mint Sam Cooke. Szóval elvittük a demót egy kis acetáton J.W. Alexanderhez, aki Sam Cooke menedzsere volt. Már korábban is találkoztam J.W.-vel, egy barátom révén, és azt mondta: ‘Meghallgatom, ha lesz rá lehetőségem’.
„Nyilvánvalóan rögtön lejátszotta, miután elmentünk, mert Joe Osborn, aki Ricky basszusgitárosa volt, a falon keresztül hallotta. Odament a szomszédba, és azt mondta: ‘J.W., megvan az a ‘traveling’ dal, amit az előbb játszottál?’. Erre ő: „Ó, igen, Joe, a tiéd lehet. És benyúlt a szemetesbe, és elővette a demót. Odaadta Joe-nak, és ő… betette Rick dalai közé. Ricknek tetszett, így felvették. És rögtön hatmillió lemezt adtak el belőle.”
Ricky felvette a dalodat
Amikor Osborn később felhívta Fullert, hogy elmondja neki:
Ricky épp most vette fel a dalodat”, az író válasza a következő volt: Ricky kicsoda? És milyen dal?
Fuller így emlékezett:
Azt mondta: ‘Rick Nelson, épp most rögzítette a ‘Travellin’ Man’-edet. Erre én: ‘Ne viccelj, honnan szerezte?’ Erre ő elmesélte a történetet.
A ‘Travellin’ Man’ című számot már rögzítette, és azon a Jordanaires énekelt háttérvokálként, de attól a pillanattól kezdve, még azokon a számokon is, amiket nem én írtam, Ricky felbérelt minket, hogy a háttérvokálokat csináljuk. Attól a pillanattól kezdve átvettük azt, amit a Jordanaires abbahagyott, és egy csomó lemezén közreműködtünk.
A „Travellin’ Man” 1961. április 24-én került be a Hot 100-as listára, és május 29-én már az első helyen állt, míg a „Hello Marylou” című, ünnepelt kislemez „B” oldalán lévő dal a 9. helyig jutott. Ez az oldal lett a vezető dal az Egyesült Királyságban, és a 2. helyig jutott. Ezután gyorsan összebarátkozott Campbell-lel, vendégeskedett Glen tévéműsorában, és golfozó haverja lett.
Fuller a későbbiekben számos más előadónak is írt és producerkedett, köztük a Knickerbockers 1965-ös „Lies” című slágerének, valamint Gary Puckett és a Union Gap 60-as évek végi slágerlistájának, köztük a világelső „Young Girl„-nek. Karrierje azonban egészen másképp alakulhatott volna, ha a „Travellin’ Man” demó nem kerül elő a szemétből.
Forrás: udiscovermusic.com