Az Igazi ELVIS 90. – Frankie and Johnny
Written by Horváth Ede on 2023.03.21.
Barcs Endre “Az igazi ELVIS” c. regénye folytatásokban közölve.
Az Igazi ELVIS 90. – Frankie and Johnny
Február
Az RCA az új gospel nagylemez fogadtatásának előkészítéseként, Elvis címmel a Gold Standard Series és a By Request sorozat keretében egy-egy kislemezt dob piacra. Mindkettő olyan számokat tartalmaz, amelyek a His hand in mine című, 1960 novemberében megjelent gospel nagylemezén találhatók.
A kislemezek
Elvis (Gold Standard Series) Katalógusszáma: RCA 447-0651
Joshua fit the battle/Known only to him
Elvis (By Request sorozat) Katalógusszáma: RCA 447-0652
Milky white way/Swing down sweet chariot
A két kislemez egyetlen hitlistára sem kerül fel.
Március 1
Megjelenik az újabb filmjéhez kötött nagylemez, a Frankie and Johnny. A kiadó az RCA Victor, a lemez sztereó és monó változatban kerül a boltokba. (Katalógusszáma: LPM/LSP 3553). A felvétel 1965. május 13,14, 15-én történik Hollywoodban, a Radio Recorders stúdióban.
Az LP No.20. Lesz a nagylemez listán. Bár Elvis gyűlölte azt itt elhangzó dalokat, a lemez 2004. január 6-án arany, majd platina lesz.
A korong érdekessége, hogy direkt Elvis kedvéért tettek a filmbe tradicionális gospel dalokat (meg azért, mert Parker ezredes tovább spórolt, hiszen ezekért nem kellett szerzői jogdíjat fizetni. A szerző megjegyzése). Elvis azonban túl elcsépeltnek tartotta a When the saints go marchin’ in és a Down by the riverside tradicionális New Orleans-i dalokat.
Maga a címadó dal, a Frankie and Johnny sem új keletű, annyira nem, hogy már népdalnak számított volna abban az időben, hiszen első ízben Hughie Cannon énekelte 1904-ben. Ezért sem kellett jogdíjat fizetni, így növelte a nyereséget Parker ezredes szerint. Kérdés, persze, ha megfelelő dalokat íratott volna Parker a filmhez, az nem hozott volna e több nyereséget. Elvis 12 dalt rögzít a stúdióban, és valamennyi elhangzik a filmben.
Az albumon elhangzó dalok listája:
A oldal
Frankie and Johnny (Alex Gottlieb, Fred Karger, Ben Weisman)
Come Along (David Hess)
Petunia, the gardener’s daughter (Roy C. Bennett, Sid Tepper)
Chesay (Ben Weisan, Fred Karger, Sid Wayne)
What every woman lives for (Doc Pomus, Mort Shuman)
Look out Broadway (Fred Wise, Randy Starr)
B oldal
Beginner’s luck (Roy C. Bennett, Sid Tepper)
Down by the riverside/When the saints go marching in (Bernie Baum, Bill Giant, Florence Kaye)
Shout out (Bernie Baum, Bill Giant, Florence Kaye)
Hard luck (Ben Weisman, Sid Wayne)
Please don’t stop loving me (Joy Byers)
Everybody come aboard (Bernie Baum, Bill Giant, Florence Kaye)
Az album mellé ugyanekkor kiadott kislemez:
A címadó Frankie and Johnny, a Please don’t stop loving me c. dallal a B oldalán kislemezen is megjelenik. Katalógusszáma: RCA 47-8780.
Az A oldalon található Frankie and Johnny című dal egy régi amerikai népi ballada. Szomorú történetet mesél el. Frankie egy alkalommal a férjét, Johnny-t egy másik nő ágyában találja szeretkezés közben. Frankie a nála lévő puskával lelövi a férjét, amiért felakasztják. A dal egy 1899-ben megtörtént igaz történetből táplálkozik. Már akkor, nyomban feldolgozzák, Frankie killed Allen címmel.
A dalt nem kevesebb, mint 256 előadó veszi lemezre, köztük Johnny Cash, Jerry Lee Lewis, Fats Waller, Jimmy Rogers, Bob Dylan, Sam Cooke, Brook Benton és még nagyon sokan mások.
A dalt Elvis számára Alex Gottlieb, Fred Karger és Bert Weisman dolgozza át.
A B oldali dalt az olasz Gigliola Cinquetti Non ho l’etta (Per amarti) című Eurovíziós dalfesztivál győztes száma inspirálja.
A kislemez A oldala No.25. lesz a Billboard kislemez listán, míg a B oldal No.45.
A kislemez arany lemez lesz.
Március 31
Louisiana-ban, a Batton Rouge filmszínházban, a United Artists gondozásában díszbemutatón bemutatják 20. egész estés nagy játékfilmjét, a Frankie and Johnny –t, amely egy könnyed musical. A történet némileg különbözik a dalban elmesélttől, amely ballada, és mint ilyen, drámai végkifejletű. Az alaptörténet azonban itt is ugyanaz, a könnyűvérű Nellie Bly elrabolja Johnny-t szerelmétől, Frankie-től és Frankie ezért bosszút áll Johnny-n, de a végkifejlet nem olyan drámai, mint az eredeti dalszövegben.
A filmdalokat ez esetben kifejezetten a két főszereplőre, Elvisre és Donna Douglasra írják.
A filmben Johnny egy hazárdjátékos, akinek balszerencséje nyomban elpárolog, amikor egy folyami hajó fedélzetére lép Nellie Bly (Nancy Kovack alakítja). A lány a hajón fellépő tánccsoport tagja lesz. Esténként ők hárman, Frankie, Johnny és Bly adják elő a Frankie and Johnny című számot. Ahogy Johnny vonzalma növekedik Bly iránt, ugyanúgy növekszik Frankie féltékenysége.
Egy este valaki Frankie pisztolyában kicseréli a vaktöltényeket igaziakra, és Frankie, aki mit sem sejt erről, a nyílt színen, előadás közben lelövi Johnny-t. Szerencsére Johnny nem hal meg, mert megmenti őt az a szerencse talizmán, amit a nyakában hord.
A Frankie and Johnny valójában az 1936-os, a Republic Pictures által forgatott film újra feldolgozása. Az eredeti filmben Helen Morgan játszotta a kaszinó énekes Frankie-t, míg Chester Morris Johnny-t, a szerencsejátékost.
Maga a történet valós, 1899-ben St. Louis-ban, Missouri államban egy Frankie Baker nevű nő valóban megöli férjét, Al (Johnny) Britt-et, amiért az összefekszik egy bárlánnyal.
Bár a filmet a United Artists jegyzi, a forgatás majdnem végig az MGM stúdiójában zajlik.
A film rendezője Frederick De Cordova, régi vágású úriember, producer és filmrendező, akinek a háta mögött már olyan sikeres televíziós filmek vannak, mint The George Burns and Gracie Allen Show, December Bride, Leave It To Beaver, My Three Sons, Burke’s Law, The Smothers Brothers Show és Mr. Belvedere. Emmy díjat is nyer.
A film női főszereplője ezúttal Donna Douglas louisianai születésű. Televíziós sorozatokban válik népszerűvé. 1957-ben elnyeri a „Miss New Orleans” szépségverseny első díját. A forgatás idején közte és Elvis között mély barátság alakul ki, különösen azért, mert mindketten spirituális tanulmányokat folytatnak, és ez a közös érdeklődés összeköti őket. A forgatás szüneteiben gyakran látni őket együtt mély meditációban.
Douglas nem saját maga énekli a számokat a filmben, a dalokat Eileen Wilson énekli, Douglas csak „rátátog” a felvételekre. Douglas számos gyermekeknek szóló könyv szerzője is.
A csábító Nellie Bly szerepét a filmben Nancy Kovack alakítja. Michiganban végzi iskoláit, majd 20 éves korában számos szépségverseny győztese. Színészi karrierje New Yorkban, televíziós sorozatokban kezdődik. 1969-ben Emmy Award díjra jelölik a Mannix c. filmben nyújtott szerepéért. Ő lesz a felesége a világhírű komolyzenei karmesternek, Zubin Mehtanak.
A koreográfia Earl Barton munkája. Ő volt a koreográfusa a Roustabout és a Harum Scarum filmeknek is. A táncosok között találjuk Wilda Taylort, aki Little Egyptet alakította a Roustabout című filmben, és Amethystet a Harum Scarumban.
A Variety szaklap kritikája szerint:
A film nem egyéb, mint másfél óra hancúrozás, ami csak arra jó, hogy Elvis elénekelhesse a film dalait, amiből 12 is akad. Sajnos a történet megakadályozza, hogy Elvis a szokásos táncmozdulatait hozza, ennek ellenére egy dal erejéig mégis táncra perdül, és ez a dal a Shout it out, a King Creole után ismét dixiland kísérettel.
A New York Times a bemutató másnapján megjelentetett kritikájában arról ír, hogy a film készítői nagy lehetőséget szalasztottak el.
Ez a film kitűnő alkalmat adhatott volna arra, hogy Elvis megmutassa színészi képességének drámai oldalát, sajnos az alkotók ragaszkodtak a megszokott sablonhoz, amely a Fun in Acapulco óta egyre kevésbé működik.
A Variety film szaklap rangsorolása szerint a film No.48. az éves sorrendben, 2 millió dolláros profitot hoz.
A filmben elhangzó dalok listája:
Frankie and Johnny
Come along
Petunia, the gardener’s daughter
Chesay
What every woman lives for
Look out, Broadway
Beginner’s luck
Down by the riverside/When the saints go marchin’ in
Shout it out
Hard luck
Please don’t stop loving me
Everybod come aboard
Április 8
Elvis befejezi a Spinout című filmjének a felvételeit és új Grayhound autóbuszán hazavezet Gracelandbe.