7 tény az ‘O Brother, Where Art Thou?’c. filmről
Written by Horváth Ede on 2023.04.06.
7 tény az ‘O Brother, Where Art Thou?’c. filmről
A 2000-ben bemutatott O Brother, Where Art Thou? (Ó, testvér, merre visz az utad?) című sikerfilm középpontjában a countryzene áll. A film a nagy gazdasági világválság idején játszódik, és rengeteg bluegrass, folk és country zenét tartalmaz a korszakból.
Aki látta a filmet, az azt is tudja, hogy a countryzene nagy szerepet játszik a cselekményben. Amikor a főszereplők megszöknek a börtönből, valahogy egy hangstúdióban kötnek ki, ahol The Soggy Bottom Boys néven felvesznek egy dalt. Ez a dal, a „Man of Constant Sorrow” című, a szökött rabok legnagyobb meglepetésére nagy sláger lesz.
Az O Brother, Where Art Thou? filmzenéje hagyományos anyagokból állt, különösen Ralph Stanley bluegrass énekes munkásságából. Más ikonikus énekesek, mint Emmylou Harris és Alison Krauss is szerepeltek a filmzenén. Mivel ennyi tehetséges művész dolgozott együtt, a filmzene hatalmas sikert aratott. A művészek kemény munkáját a 2002-es Grammy-díjátadón ismerték el, amikor a filmzene megkapta az év albumának járó díjat.
Biztosak vagyunk benne, hogy az O Brother, Where Art Thou? összes dalát kívülről tudod. De a filmben sokkal több van, mint amire valószínűleg valaha is gondoltál. Összegyűjtöttünk hét olyan érdekességet a filmről, amit kevesen tudnak.
1. Egy epikus költeményen alapul
J.D. Lafrance szerint, aki a The Coen Brothers FAQ című cikkében azt írja, hogy az O Brother, Where Art Thou? című filmet egy sokkal régebbi mese ihlette… Homérosz Odüsszeia című eposza. Ez a kapcsolat már a főszereplő Odüsszeusz „Everett” McGill (George Clooney) nevében is megmutatkozik.
Homérosz Odüsszeiájának főszereplőjét görögül Odüsszeusznak hívják, míg a mese római változatai Odüsszeuszként emlegetik. De a hasonlóság Everett és Odüsszeusz között nem merül ki a nevükben.
Az Odüsszeiában Odüsszeusz hosszú útra indul, hogy hazatérjen feleségéhez, Pénelopéhoz. Pénelopénak mindeközben le kell küzdenie a kezét kérő kérőket, akik azt feltételezik, hogy Odüsszeusz meghalt. Odüsszeuszhoz hasonlóan Everett fő küldetése az O Brother, Where Art Thou? című filmben is az, hogy visszatérjen feleségéhez, Pennyhez (Penelopé nevével való játék), mielőtt az feleségül menne egy másik férfihoz. Fogadjunk, hogy ezt a kapcsolatot még sosem vettétek észre!
2. George Clooney nagybátyja segített neki a szerepében
Az O Brother, Where Art Thou? írója, rendezője és producere, Joel Coen tudta, hogy a film főszerepét Clooney-nak akarja felajánlani. Egy 2000-es interjúban Coen elárulta, hogy Clooney úgy egyezett bele a film főszerepébe, hogy egyetlen szót sem olvasott a forgatókönyvből.
De amikor Clooney elkezdte olvasni a forgatókönyvet, nehezen értette meg a karakterét. Ekkor döntött úgy, hogy a nagybátyját hívja segítségül. Clooney elküldte a forgatókönyvet a Kentuckyban élő Jack nagybátyjának, aki elolvasta és felvette az egészet.
Clooney egy interjúban felidézte, hogy végül megszabadult a forgatókönyvtől, és teljesen Jack bácsi felvételére hagyatkozott. Coen és testvére, Ethan csak két hónapnyi forgatás után vette észre, hogy Clooney minden káromkodást kihagyott, amit a forgatókönyvbe írtak. Kiderült, hogy Clooney Jack bácsija, aki hívő baptista volt, cenzúrázta az összes káromkodást a felvételen! Fogadjunk, hogy ezen mindannyian jót kuncogtak!
3. Az egyik főszereplő valóban énekelt a filmben
Bár a főszereplők a filmben a The Soggy Bottom Boys nevű együttest alkották, a főszereplők valójában nem énekelték el a szerepüket a „Man of Constant Sorrow„-ban. Ez közismert, hiszen a film készítői sosem próbálták elrejteni, hogy a színészek szájról szinkronizáltak ezekben a jelenetekben.
A „Man of Constant Sorrow” című számot valójában Dan Tyminski, Harley Allen és Pat Enright adta elő. A trió az előadásukért elnyerte a Grammy-díjat a legjobb énekes country együttműködésért.
Bár a „Man of Constant Sorrow” című filmben egyik főszereplő sem énekel, a Delmar O’Donnellt alakító Tim Blake Nelson a „In the Jailhouse Now” című dalban saját maga énekelt. Észrevetted már ezt korábban?
4. Volt egy kígyóvadász a forgatáson
Mivel a filmet délen forgatták, a forgatáson mindenkinek éberen kellett figyelnie a különféle csúszómászók jelentette veszélyre. Joel Coen szerint a forgatáson valóban volt egy kígyóvadász!
Nem vagyunk azonban biztosak benne, hogy ez a „kígyóvadász” mennyire volt profi. Bár a Coen testvérek kizárólag a kígyók befogására alkalmazták, a férfi szokatlan módon tette ezt.
Egy golfütővel jött a forgatásra, és kígyók után kutatott” – mondta Coen. „Ha látott egyet, akkor a golfütővel felemelte, és betette a táskába. Megkérdeztem tőle, minek nevezik azt, aki ilyen szakmával rendelkezik, mire ő azt mondta: „Idiótának”.
Hé, ez egy kemény munka, de valakinek meg kell csinálnia!
5. A film felkeltette az érdeklődést a hajtermékek iránt
Aki látta az O Brother, Where Art Thou? című filmet, az tudja, hogy a Dapper Dan pomádé milyen szerepet játszik a filmben. A pomádé egy speciális hajformázó termék, amely a hajra kenve sima, fényes külsőt kölcsönöz a hajnak.
A film IMDb oldala szerint a Dapper Dan és egy másik pomádé, a FOP iránti érdeklődés a film megjelenését követően ugrásszerűen megnőtt. A termékek népszerűsége vezetett ahhoz, hogy 2011-ben egy brit ápolási termékeket gyártó céget alapítottak, amely a Dapper Dan Company nevet viseli. A Dapper Dan pomádé online is megvásárolható különböző oldalakon. Most már te is úgy formázhatod a hajad, ahogy Everett tette a filmben!
6. A film képi világa túlságosan színezett volt
A Coen testvérek egyfajta sajátos képi világot szerettek volna megteremteni az O Brother, Where Art Thou? filmhez, amit nem tudtak elérni a forgatáson. Roger Deakins operatőr szerint a testvérek
„száraz, poros Mississippi – deltabeli megjelenést akartak, aranyló naplementékkel. Azt akarták, hogy úgy nézzen ki, mint egy régi, kézzel festett kép”.
A díszlet azonban sokkal zöldebb volt, mint amit a testvérek szerettek volna, így az egész filmet be kellett színezni, hogy elérjék a kívánt hatást. A CGI Society azt írta, hogy ennek eredményeképpen az O Brother, Where Art Thou? lett az egyik első olyan film, amelyben széles körben használták a digitális színkorrekciót. Ez az eljárás adta a filmnek azt a szepiaszínű tónust, amelyről ma is elismert.
7. Tényleges foglyok énekelték a „Po’ Lázár”-t.
Bár a film filmzenéje többnyire hagyományos dalok modern felvételeiből áll, néhány régi szám is szerepel a lemezen. Az egyik ilyen darab a „Po’ Lazarus” című dal, amely a Parchman Farm börtönben, 1959-ben éneklő valódi rabok felvétele.
A Coen fivéreknek valahogy sikerült megtalálniuk az egyik rabot, aki énekelt azon a felvételen. Végül 20 000 dollárt fizettek neki, amiért megengedte, hogy a hangját felhasználják a filmhez. Szerintünk ez jó üzletnek hangzik!
A filmmel és a filmzenével kapcsolatban mindenki, aki érintett volt, végül jó üzletet kötött. Az O Brother, Where Art Thou? történetei és dalai megtalálták a helyüket a country zene történetében, és itt is maradnak.
Az O Brother, Where Art Thou? hét ténye közül melyik lepte meg a legjobban?
Forrás: classiccountrymusic.com