Az Igazi ELVIS 117. – From Memphis To Vegas / From Vegas To Memphis
Written by Horváth Ede on 2023.06.04.
Barcs Endre “Az igazi ELVIS” c. regénye folytatásokban közölve.
Az Igazi ELVIS 117. – From Memphis To Vegas / From Vegas To Memphis
Szeptember 26
Elvis Nashville-ben az RCA A stúdiójában dolgozik. Az RCA B stúdió olyan foglalt, hogy szükség volt egy új stúdió kialakítására, hogy az előadóművészek képesek legyenek Nashville-ben felvenni a lemezeiket. Míg az RCA B stúdió a város szívében áll, addig 1964-ben, a város szélén, egy háromemeletes, modern lakótelepi ház mellé az RCA felépíti a B-nél nagyobb A stúdióját, amely olyan, mint egy betonbunker.
Ebben az épületben van Chet Atkinsnek az RCA zeneigazgatójának az irodája. Magát a stúdióhelyiséget úgy tervezik, hogy elfér benne egy 100 tagú zenekar is. Itt készíti felvételeit Roy Orbison, Dolly Parton, Nancy Sinatra, Al Hirt, Perry Como is. A technikai helyiség a kor legmodernebb felvevő berendezésével van felszerelve. A stúdió 2014 júliusáig áll fent, és hiába indul kampány a megmentésére, lebontják.
1969. szeptember 26-án Elvis, a már előre felvett zenei alapra énekli fel a dalokat. Az ekkor felénekelt dalok: Let us pray, A little bit of green, valamint And the grass won’t pay no mind.
Október 5
Elvis Prsicillával, Vernonnal, és De Dee-vel Los Angelesbe repül, majd onnan tovább Hawaii szigetére pihenni. Velük tart családostul Jo Esposito, és a Maffia két tagja, Schilling és Gasmbill.
Október 12
Az angol lapok beharangozzák, hogy Elvis Nagy-Britanniába látogat és koncertet is ad. Elvis repülőn már visszatér Los Angelesbe, hogy onnan továbbrepüljön Európába, Parker azonban közbelép, nem engedi Elvisnek, hogy Európába látogasson, azért mert az ezredes utazási irodákat üzemeltet, amelyek arra épülnek, hogy a világ minden részéről Las Vegasba, Elvis koncertjeire szállítsák a rajongókat.
„Elvis nem megy sehová, ha a fiamat látni akarják, akkor ők jöjjenek el hozzá!”– hangzik a jól ismert mondása.
Elvis ezért Európa helyett a Bahama-szigetek felé veszi az útirányt. Itt piheni ki a koncertsorozat fáradalmait. Elvis jól érzi magát, ellátogat a The Paradise Island Hotelbe, ahol egy ír zenekar, a Belfast’s Witnesses Show Band lép fel. A legnagyobb csodálkozásukra maga Elvis nézi végig a műsorukat, sőt a műsor után felmegy hozzájuk a színpadra gratulálni, és meghívja őket egy italra is.
Hatalmas szélvihar és a közelgő hurrikán miatt azonban a nyaralást félbe kell szakítania.
Október 14
Megjelenik Elvis 36. stúdióalbuma, a dupla lemezes From Memphis To Vegas / From Vegas To Memphis. Katalógusszáma: RCA LSP 6020. A két albumnak, bár egybe vannak kötve, külön címe van. Az első album, a From Memphis to Vegas koncertlemez. A felvételek az 1969. augusztus 22, 24, 25, 26-i koncerten készülnek az International Hotelben, Las Vegasban. A második album, a From Vegas to Memphis stúdiófelvételeket tartalmaz. A felvételek 1969. január 13,16,22, 23-án, illetve február 17, 18,19-én készülnek Memphisben, az American Recording stúdióban.
Elvis gyorsan szeretné kihasználni, hogy karrierje visszazökkent a normális kerékvágásba, hogy a megváltozott zenei világban is képes az élre kerülni, hogy népszerűsége ennyi idő elteltével, annak ellenére,hogy nem találkozott személyesen rajongóival, még mindig töretlen. Egyébként a From Memphis to Vegas az első hivatalos koncertlemeze, és ez első album, amelyen a Taking Care of Business zenekara, a TCB Band szerepel. A stúdiólemezen pedig olyan zenekar kíséri Elvist, amelyet Chips Moman állít össze Elvis számára, természetesen stúdiójának házi zenekarából.
A koncertlemezen az ötvenes éveinek nagy rock and roll slágerei mellett olyan számok is hallhatóak, amelyek már a kor ízlésének felelnek meg. Így a Words, amely a Bee Gees együttes nagy slágere, vagy az In the ghetto, ami az „új” Elvis hatalmas slágere, valamint a legfrissebb sikere, a Suspicious minds, ami a koncertsorozat ideje alatt jelenik meg kislemezen.
A második album tíz olyan felvételt tartalmaz, amelyeket Elvis 1969 késő őszén vesz lemezre az American Sound stúdióban, és amely dalok nem kerülnek fel a From Elvis in Memphis albumra. Ennek ellenére senki ne gondolja, hogy maradékokról van szó. A most felhasznált dalok többsége legalább olyan jó, mint a From Elvis in Memphis albumra felkerültek. Elég példának említeni a Stranger in my hometown című dalt. A The fair’s movin on és a You’ll think of me dalok korábban már megjelentek kislemez B oldalaként.
A dupla lemez No. 12. lesz a Billboard nagylemez listán, és már 1969. december 13-án aranylemez. Érdekes, hogy az RCA 1970 novemberében ismét piacra dobja a dupla lemezt, ezúttal azonban két különálló „single” albumként, igaz más címmel. A koncert album címe: Elvis in person at the International Hotel. Katalógusszáma: LSP 4429. A stúdió album címe: Back in Memphis Katalógusszáma: LSP 4429. Eközben a dupla lemez változat is kapható még a boltokban, végig a hetvenes években.
A dupla lemezen lévő dalok:
Koncert album A oldal
Blue suede shoes Carl Perkins
Johhny B. Goode Chuck Berry
All shook up Otis Balckwell, Elvis Presley
Are you lonesome tonight? Lou Handman, Roy Turk
Hound dog Jerry Leiber, Mike Stoller
I can’t stop loving you Don Gibson
My baby Willie Dixon
B oldal
Mystery train/Tiger man Junior Parker, Sam Phillips/Joe Hill Louis, Sam Burns
Words Robin Gibb, Barry Gibb, Maurice Gibb
In the ghetto Mac Davis
Suspicious minds Mark James
Can’t help falling in love George Weiss, Hugo Peretti, Luigi Creatore
A stúdió lemez
A oldal
Inherit the wind Eddie Rabbitt
This is the story Chris Arnold, David Martin, Geoff Morrow
Stranger in my hometown Percy Mayfield
A little bit of green Chris Arnold, David Martin, Geoff Morrow
And the grass won’t pay no mind Neil Diamond
B oldal
Do you know who I am? Bobby Russel
From a Jack to a king Ned Miller
The fair’s moving on Guy Fletcher, Doug Flett
You’ll think of me Mort Shuman
Without love (there is nothing) Danny Small
November 6
Rona Barrett, egy jól ismert bulvár-újságíró, aki a legkellemetlenebb pletykákat hozza lapjában, arról ír cikket, hogy Elvis igen csinos hölgyekkel kaszinózik Vegasban, amikor Priscilla nincs ott.
„Jól láthatóan az énekesnek nincs szerencséje a kártyajátékban, veszít, de azzal vigasztalja magát, hogy (francia) csókot nyom a mellett álló szépségeknek az orcájára, mindkét oldalra.” Majd a cikk végén odaszúr egy kegyetlen mondatot: „Ilyen az, ha valaki rossz házasságban kénytelen élni!”
November
Az RCA piacra dobja Don’t cry daddy/Rubberneckin’ kislemezét. Katalógusszáma: RCA 47-9768. A lemezborítón a Change of habit című filmjét reklámozzák,
Nézd meg a filmet az egyik közeledbe eső moziban! felirattal.
A dalok felvétele Memphisben, az American stúdióban készülnek, az A oldali dalé 1969. január 15-én, a B oldalié január 21-én.
Az A oldali dal ismét egy Mac Davis szerzemény, amit kifejezetten Elvis számára komponál. Egyes vélemények szerint a szerző valóban Vernonra gondol, miután 1958-ban Gladys halálával megözvegyül. Ezt erősíti, hogy „új mamát” keres az apa a gyermekének a szövegben. Ez nem bizonyított tény, Elvis soha nem beszél róla.
Ugyanakkor a dal azonban egészen bensőséges értelmet nyer, amikor Lisa Mary „duettben” édesapjával előadja ezt a számot. A felvétel úgy készül, hogy Elvis eredetileg egy meglévő zenei lapra énekli fel azt, így meg van mesterszalagon a hangja önmagában. Ehhez új zenekari felvételt készítenek, és erre énekel rá Lisa Mary is. A lemez 1997. augusztus 16-án, Elvis halálának 20. évfordulóján jelenik meg, az ehhez készített hivatalos videóval együtt.
A B oldali szám utolsó nagy játékfilmjéből, a Change of habit-ből való. A dal nem kerül fel egyik listára sem, és szinte feledésbe merül, mígnem 2003-ban Paul Oakenfold angol lemez producer remixelt változata piacra nem kerül. Az RCA az Elvis: 2nd to none albumon jelenteti meg. A remixelt változat No.3. Ausztráliában, valamint No.5. Nagy Britanniában. A dal szerzői Dory Jones és Bunny Warren.
Az eredeti kislemez No.6. lesz a Billboard 100-as kislemez listáján, 1992-re platina.
(Folyt. köv.)