Az Igazi ELVIS 132. – He Touched Me
Written by Horváth Ede on 2023.09.22.
Barcs Endre “Az igazi ELVIS” c. regénye folytatásokban közölve.
Az Igazi ELVIS 132. – He Touched Me
Február 4
Elvis új menedzsmentje munkába áll. A megújított szerződés értelmében Parker ezredesnek a következő két évre Elvis valamennyi koncertbevételéből kemény 35% jár.
Február 14
Az esti koncertet teljes egészében tizenhat sávos magnóval rögzítik egy tervezett, következő koncert albumhoz.
Február 20
Megjelenik Elvis Now (Elvis most) c. stúdióalbuma. Katalógusszáma: RCA LSP 4671. Az Elvis now a címével ellentétben jóval korábbi felvételeket tartalmaz, a felvételek ugyanis 1969. január 21-én Memphisben, az American Recording stúdióban készülnek, illetve 1970. június 4-én és 8-án, valamint 1971. március 15-én, május 15, 17, 18, 20-án, június 8-án Nashville-ben az RCA B stúdiójában.
Tehát van olyan szám rajta, aminek a felvétele három évvel korábbi. A Hey Jude, a Sylvia és az I was born ten thousand years ago 1970-es felvétel. Ez utóbbi kerül fel a számok közötti szünetbe, szétvagdalva az Elvis Country albumra. A Sylvia Brazíliában hosszú hetekig listavezető. Bár az Elvis now teljes értékű, tehát nem olcsó kiadású, sorlemez, hossza rövidebb a megszokottnál, mindössze 10 számot tartalmaz.
Annak ellenére, hogy az albumnak nincs egységes tartalma, keveredik benne a pop, a country, a gospel, a beat és a soul, a közönség jól fogadja, olyannyira, hogy 1992. március 27-re aranylemez lesz. Az albumról kiadott Until It’s Time for You to Go / We Can Make The Morning kislemez No.9. az USA kislemez listán, Nagy Britanniában pedig No.5.
Az albumon hallható dalok:
A oldal
Help me make it through the night Kris Kristofferson
Miracle of the rosary Lee Denson
Hey Jude John Lennon, Paul McCartney
Put your hand in the hand Gene McLellan
Until it’s time for you to go Buffy Sainte-Marie
B oldal
We can make the morning Jay Ramsey
Early morning rain Gordon Lightfoot
Sylvia Geoff Stephens, Les Reed
Fools rush in (where angels fear to thread) Johnny Mercer, Rube Bloom
I was born ten thousand years ago tradicionális, Elvis feldolgozás és hangszerelés
Február 23
A sorozat utolsó koncertje után az öltözőben Priscilla bevallja Elvisnek, hogy karate edzőjével, Mike Stronnal ját. Elvis őrjöng, majd bejelenti, hogy útjuk ezzel elválik, megkezdi a „különköltözési” procedúrát, ami július 26-ig elhúzódik.
Március 27
Hollywoodban, 6363 Sunset Boulevardon, az RCA C stúdiójában dolgozik. A következő dalokat rögzíti: Seperate ways, For the good times, Where do I go from here.
Az RCA-nak messze a város szélén, egy hétemeletes épületben három stúdiója van, az A, B és a C. A stúdiókban RCA BA típusú előerősítőket és erősítőket használnak, a hangszigetelés hasonlóan a New York-i stúdióhoz, a falra szerelt, vattával tömött, színes műanyag hengerek biztosítják. Elvis ritkán használja a C stúdiót, csak abban az esettben dolgozik itt, amennyiben a megszokott B stúdióban nincs hely.
Március 28
Felton Jarvis hetekig igyekszik Elvist meggyőzni arról, hogy a Burning love Denis Linde szerzemény sikert fog hozni számára. Ezen a napon végre hajlandó felvenni a dalt, és a várt siker nem is marad el, a kislemezen kiadott dal a Billboard kislemez listán No.2. lesz, míg a Cashbox listán No.1. Ezen a napon rögzíti a Fool számot is.
Március 29
Az ezredes a szálloda menedzsmentjével újratárgyalja a Hiltonbeli koncert- feltételeket. Erősen megemeli az árat, ezért fennáll annak a lehetősége, hogy a szálloda ekkora összeget már nem hajlandó kifizetni. Az igazgatóság szerint Parker egyszerűen „megzsarolja” a szállodát.
Eközben Elvis tovább dolgozik Hollywoodban az RCA C stúdiójában. Ekkor rögzíti a Always on my mind és az It’s a metter of time c. dalokat.
Március 30
Elvis 15 amerikai várost érintő koncertsorozatra indul. Ezzel megkezdődik a Standing Room Only (Csak állóhely) dokumentumfilm forgatása (A cím azt kívánja jelenteni, hogy Elvis koncertjei telt házzal mennek, és csak állóhelyre lehet rá jegyet kapni, ha lehet. A cím az ezredesnek nem tetszik ezért a dokumentum film már Elvis on tour (Elvis turnén) címmel kerül a mozikba. A felvételek egy stúdiópróba rögzítésével kezdődnek.
Április 1
Megjelenik harmadik és egyben utolsó gospel albuma, a He Touched Me (Megérintett engem). Katalógusszáma: RCA LSP 4690.
Ugyancsak korábbi stúdiófelvételek, amelyek 1971. március 15-én, május 17,18,19-én, valamint június 8-án és 9-én készülnek Nashville-ben, az RCA B stúdióban.
Szemben korábbi két gospel albumával, Elvis itt inkább a kortárs keresztény zenéhez nyúl, szakavatott kézzel, a másnál lélektelen, és szürke dalokat is képes hittel és erővel előadni. Ráadásul a kedvenc dalait gyorsan, és lelkesen veszi szalagra, mint, az I got confidence, amely csak egyetlen próbálkozásból állt, másodjára már rögzítette is. Klasszikus gospelt is válogat a lemezre, érthető, hiszen annak a mestere. Így kerülnek az albumra a Bosom of Abraham és az I, John tradicionális gospel dalok. Ezen a lemezen mindössze egyetlen dalt dolgoz át és hangszerel, ez az Amazing grace. E számnak a felvételénél, Elvis elrontja a szöveget és így kér bocsánatot:
Bocs fiúk, de hirtelen a Love me tender szövege ugrott be.
Felton Jarvis humorosan így felel:
Bármi is járt a fejedben, igen szépen adtad elő, kár, hogy ilyen dal nincs, kiadtuk volna!
A kortárs keresztény popzenének a legjobb példája a Red West által írt Seeing is believing dal. Elvis ezt 14 variációban énekli el, hogy megtalálja a számára legtökéletesebbet. Jellemző, hogy ebből tíz olyan érdekes, hogy a Follow That Dream kiadó 2007-ben mind a tízet kiadja CD-n. A másik kortárs keresztény dal, az A thing called love, ami Jerry Reed szerzeménye. A Reach out to Jeus felvételénél Elvis igen jó kedvében van. Előbb az O happy day dalba kezd bele, majd elneveti magát, hogy ez nincs is a kiszemelt számok között, a zenészek vele nevetnek. A nevetés után, rosszul fut neki a számnak, majd összeszedi magát, megvárja, míg a zongora megadja az alaphangot, és felénekli a számot.
Ezen a gospel nagylemezén is, mint valamennyin, a kísérő gospel férfi kvartettnek igen nagy szerepe van. Ezen a lemezen Armond Morales énekli a basszust, és a The Imperials kvartett adja a vokál kíséretet, plusz a kvartett egyik tagja, Joe Moscheo játszik zongorán. Az album külön érdekessége, hogy Joe Esposito gitárosként van feltüntetve a stúdióban közreműködő zenészek között. (Nincs tudomásunk arról, hogy Esposito valaha is gitárt vett volna a kezébe, így arra kell gondolnunk, hogy vagy véletlenül került fel a listára, vagy azért, hogy mint zenész is kapjon a lemezkiadótól egy kis fizetséget. A szerző megjegyzése)
A lemez a három Grammy díj közül a másodikat hozza Elvisnek. Az album 1992. március 27-én aranylemez lesz, és 1992. július 15-én platina.
A gopel lemezen hallható dalok:
A oldal
He touched me William J. Gaither
I’ve got confidence André Crouch
Amazing grace John Newton, Elvis átdolgozás és hangszerelés
Seeing is believing Red West, Glen Spreen
He is my everything Dallas Frazier
Bosom of Abraham William Johnson, George McFadden, Ted Brooks
B oldal
An evening prayer C. Maude Battersby, Charles Hutchison Gabriel
Lead me, guide me Doris Askers
There is no god but God Bill Kenny
A thing called love Jerry Reed
I, John William Johnson, Gegorge McFadden, Ted Brooks
Reach out to Jesus Ralph Carmichael
(Folyt. köv.)