Az igazi Elvis 45. rész. Gyász.
Written by Horváth Ede on 2022.02.08.
Barcs Endre “Az igazi ELVIS” c. regénye folytatásokban közölve.
Az igazi Elvis 45. rész.
(Elvis Presley élete és karrierje évekre, hónapokra és napokra lebontva)
Gyász.
Július 10
A King Creole c. filmjének bemutatójához igazítva, a hasonló című nagylemezt megelőzve, kislemezen megjelenik a Hard headed woman és a Don’t ask me why. Az A oldalon található Hard headed woman dal listavezető lesz a kislemez listán, míg a B oldalon található Don’t ask me why No.25 helyezésig jut ugyanezen a listán.
Augusztus 4
Hivatalosan elindul a Billboard 100-as kislemezlista.
Bár kislemez listának nevezik, valójában a dalokat értékeli. Ezért fordulhat elő, hogy egy kislemez A és B oldalán található dal máshol szerepel a listán, vagy valamelyik fel sem kerül. A világ valamennyi táján elfogadott listát a hetente megjelenő Billboard pop magazin közli mind a mai napig. A lista azon alapul, hogy mérik, az Egyesült Államok rádióállomásai hány alkalommal sugároznak az adott héten egy adott dalt. Kezdetben természetesen ez a sugárzott műsorokat érinti, ma már az online rádióállomások által lejátszott dalokat is hozzászámolják. Elvis Billboard 100-as helyezéseit csak innen számítják hivatalosan, ha nem hivatalos helyezéseket is beszámítanák, ő vezetné az örök listát.
A Billboard Hot 100-as örök listát Elton John vezeti, a második helyen Elvis Presley áll, aki összesen 108 dallal szerepel a Billboard Hot 100-as listán, ebből 25 dala kerül be a Top 10 közé, és mindösszesen 7 dala No.1. listavezető és mindösszesen 3 dala második helyezett, azaz No.2.
Ezek:
A No.1, azaz listavezető dalok:
– Big hunk o’ love 1959. augusztus 10.
– Stuck on you 1960. április 25
– It’s now or never 1960. augusztus 15.
– Are you lonesome tonight 1960. november 28.
– Surrender 1961. március 20.
– Good luck charm 1962. április 21.
– Suspicious minds 1969. november 1.
A három No.2. dal:
– A fool such as I 1959. április 27.
– Return to sender 1962. november 17.
– Burning love 1972. október 28.
Augusztus 8
Gladys betegsége rosszabbra fordul, az orvosok szerint válságos állapotban van. Elvis rendkívüli módon aggódik édesanyja egészségi állapota miatt, és elintézi, hogy személyi orvosa, Dr. Charles Clarke személyesen vizsgálja meg.
Augusztus 9
Vernon délelőtt 11:30-kor kihívja a mentőket, mert Gladys annyira rosszul van. A mentők beszállítják a Metodista kórházba. Elvis befejezi a tankvezetői tanfolyamot.
Augusztus 11
Megkezdi az alapegység kiképzést.
Augusztus 12
Telefonhívást kap édesanyja kezelő orvosától, aki közli, hogy Gladys állapota rohamosan romlik. Elvis azonnali „sürgős” eltávozást kér. Lamar Fike-kal közösen Fort Worthből Memphisbe utazik. Egyenesen édesanyjához rohan a kórházba, hogy mellette legyen ezekben a nehéz órákban. A következő két napon el sem mozdul anyja mellől, majd a harmadikon Gracelandbe megy, hogy végre aludjon egy kicsit. Ez idő alatt Vernon virraszt a felesége mellett.
Augusztus 14
Hajnali 3:15-kor, miközben Elvis otthon alszik kimerülten, Gladys Presley, 46 évesen visszaadja a lelkét a teremtőnek. A halál közvetlen oka szívroham, amit az akut hepatitisz okoz. Elvist telefonon riasztják, aki anyja betegágyához rohan, anyja élettelen testére borul és zokogásba tör ki. Később, amikor kicsit megnyugszik, hosszasan édesanyja lelkéért imádkozik. Elvis nem kéri édesanyja boncolását. Gladys testét Gracelandbe szállítják, ahol felravatalozzák. Elvis képtelen megválni anyjától, míg Vernon rá nem veszi, hogy búcsúzzon el végleg tőle, és engedje Gladyst eltemetni.
August 15
A temetési szertartás délután 3:30 kor kezdődik a memphisi temetkezési vállalatnál. Az búcsúszertartást James Hamill tiszteletes tartja, míg a zenét Elvis kedvenc gospel együttese, a Blackwood Brothers szolgáltatja. Két ismert himnuszt énekelnek el, a Rock of Ages-t és a Precious Memories-t. Szemtanúk szerint Elvis vigasztalhatatlan, megállás nélkül rázza a zokogás.
„Óh, Istenem, mindenemet, amim csak volt, elveszítettem!” – hajtogatja, és a Biblia sorait idézve mindenkinek azt mondja: „Ne sírjatok, anyám nem halt meg, csupán alszik.”
Gladyst már a nap folyamán végső nyughelyére helyezik a Forest Hill-i temető közelébe.
Elvis, akit teljesen leterít a gyász, még hetekig magánál hordja a hálóinget, amiben édesanyja elhunyt. A katonaság további több napi eltávozást engedélyez a számára. Rajongói együtt éreznek vele, közel 100 000 gyász levelezőlapot, levelet és 500 táviratot kap, amelyben a rajongók kondoleálnak neki.
Augusztus 16
Elvis részt vesz Red West édesapjának a temetésén. Ez lehetőséget nyújt számára, hogy édesanyja sírjánál töltsön hosszabb időt.
Augusztus 18
Memphisben szeretné mindenki megvigasztalni, még a városi rendőrség is. A rendőrség útpálya ellenőrző részlegének két tisztje magával viszi egy kis séta helikopterrepülésre. A helikopterrel körbe repülik Gracelandet és a várost.
Augusztus 20
Elindul vissza a katonasághoz. Meghagyja, hogy senki ne nyúljon semmihez édesanyja szobájában, amíg ő távol van.
Augusztus 21
Elvis visszatér támaszpontjára, Ft. Hoodba, ahol új beosztást kap, a Harmadik „Dárdahegy” Páncélos Hadosztályhoz kerül, ezúttal, mint tankvezető. Ugyanakkor a tank halláskárosító hatása miatt majd más beosztásba teszik át.
Szeptember 19
Megjelenik a King Creole című albuma, amelyet az azonos címmel készült film mellé ad ki az RCA Victor monó változatban (Katalógusszám: LPM 1884). A lemez felvételeit Elvis mindössze négy nap alatt készíti el a Radio Recorders stúdióban, Hollywoodban. A nagylemez kizárólag olyan dalokat tartalmaz, amelyeket a filmhez írtak. A dalok szerzői a fele-fele arányban Elvis és Parker ezredes tulajdonában lévő Hill and Range dalkiadó vállalatnál szerződésben lévő dalszerzők, név szerint: Fred Wise, Ben Weiseman, Claude Demetrius, Aaron Scroeder, Sid Tepper és Roy C. Bennett.
Természetesen ez a nagylemez sem lehetett meg Leiber/Stoller szerzemény nélkül. Ez a szerzőpáros nagyon sokat ír Elvisnek, de nem tartoznak a Hill and Range dalkiadóhoz. Sőt, Parker ezredes nagyon dühös rájuk, ugyanis szerinte a szerzőpáros dalai dominálták Elvis előző filmjében, a Jailhouse rock-ban, és úgy kerültek Elvis közelébe, hogy Parker erről csak később szerzett értesülést, így nem tudta őket „befogni” saját dalkiadói cégébe.
Parker megígérteti Elvisszel, hogy legközelebb a dalszerzőkkel betartatja a hivatalos utat, vagyis csak olyan szerzőktől fogad el dalokat, akik előbb már Parkerrel leszerződtek. Parker azért is dühös, hogy a szerzőpáros különféle filmajánlatokat tesz Elvisnek. Azt ajánlják neki, hogy készítsen filmet Nelson Algren legújabb regényéből, a Walk on the wild side-ból (A Columbia Pictures 1962-ben megcsinálja Elvis nélkül), és akkor ahhoz írnak zenét. Minden esetre erre a nagylemezre is felkerül három daluk.
A Crawfish című dalt Elvis duettben énekli Kitty White jazz énekessel, aki főleg a nyugati partvidék éjszakai lokáljaiban lép fel, és számos demó felvételt készít énekesek számára. Az egyik ilyen az I went to your wedding című dal, ami Patty Page előadásában No.1. lesz a Billboard listán 1953-ban.
A nagylemez igen szépen szerepel, No.2. helyet éri el a Billboard 100-as nagylemez listán. 1999. július 15.-én lesz aranylemez.
A nagylemezen hallható dalok listája:
A oldal
King Creole (Jerry Leiber, Mike Stoller)
As long as I have you (Fred Wise, Ben Weisman)
Hard headed woman (Claude Demetrius)
Trouble (Jerry Leiber, Mike Stoller)
Dixiland rock (Aaron Schroeder, Rachel Frank)
B oldal
Don’t ask me why (Fred Wise, Ben Weisman)
Lover doll (Sid Wayne, Abner Silver)
Crawfish (Fred Wise, Ben Weisman)
Young dreams (Aaron Schroeder, Martin Kalmanoff)
Steadyfast, loyal and true (Jerry leiber, Mike Stoller)
Elvis megkapja a parancsot, szolgálatát a továbbiakban Németországban kell teljesítenie. Ezen a napon Elvis egy katonai vonaton elhagyja a laktanyát és New Yorkba, a Brooklynban létesített katonai gyűjtőhely felé veszi az irányt.
(Folyt. köv.)