Secret Love
A „Secret Love” Sammy Fain (zene) és Paul Francis Webster (dalszöveg) által az 1953-as Calamity Jane című zenés filmhez komponált dal, amelyben Doris Day a címszerepben volt látható.
A dal a Billboard és a Cash Box listáján is első helyezett sláger volt. Az Egyesült Királyságban is első helyezést ért el. A „Secret Love„-ot ezt követően számos előadó rögzítette, először Slim Whitman, majd Freddy Fender Country&Western slágere lett. A dal Billy Stewart R&B változata is sláger lett. Ez a verzió szintén a top 40-be került, akárcsak Freddy Fenderé. Az Egyesült Királyságban a „Secret Love” Kathy Kirby – féle változata az előadó karrierjének csúcspontja lett az 1963-as feldolgozásán keresztül. A dallam némi hasonlóságot mutat Schubert D.664-es A-dúr zongoraszonátájának nyitótémájával.
Doris Day akkor hallotta először a „Secret Love„-ot, amikor a dal társszerzője, Sammy Fain meglátogatta az énekesnőt otthonában, és lejátszotta neki, Dayt pedig annyira meghatotta a dal, hogy a reakciójára így emlékszik vissza:
Majdnem összeestem.
Doris Day 1953. augusztus 5-én vette fel a dalt a Warner Bros. Recording Studio-ban (Burbank), amelyet a Warner Bros. zenei igazgatója, Ray Heindorf felügyelt. A „Secret Love” felvételének napján Doris énekgyakorlatokat végzett otthonában. Ezután dél körül – a felvétel délután 1 órára volt kitűzve – kerékpárral indult a stúdióba. Heindorf már Doris stúdióba érkezése előtt elpróbálta a számot a stúdiózenekarral. Megérkezésekor Heindorf azt javasolta, hogy Doris a felvétele előtt próbáljon egyet a zenekarral is, ám később engedett Day kérésének, hogy már a zenekarral való első próbát is rögzítsék. Doris Day így emlékszik vissza:
Amikor odaértem, először énekeltem a dalt a zenekarral … Ez volt az első és egyetlen próba, amit felvettünk. … Amikor befejeztem, Ray behívott a hangfülkébe, fülig vigyorogva, és azt mondta: ‘Ez az. Soha nem fogod jobban csinálni.’
A „Secret Love” kislemezét 1953. október 9-én – három héttel a Calamity Jane-film premierje előtt – adta ki régi lemezkiadója, a Columbia Records 45 és 78 rpm-es formátumban (kat. sz. 40108).
A kislemez a Billboard magazin 1954. január 9-i keltezésű Top 20-as listáján a 17. helyen került be a legkelendőbb kislemezek közé, és a kislemez az 1954. február 17-én végződő héten – azon a héten, amikor a dal Oscar-díjra való jelölését a legjobb dal kategóriában bejelentették – a Top 20-as lista első helyére került, mivel az 1953-as filmév 26. Oscar-díjának jelöléseit két nappal korábban jelentették be.
Doris Day „Secret Love” című dala, amely három héten át a Billboard lista első helyen szerepelt, még a 26. Oscar-díj közvetítésének hetében, 1954. március 25-én is a 4. helyen állt. Doris azonban elutasította, hogy a jelölt (és végül győztes) „Secret Love” című dalt élőben előadja az Oscar-díj átadó ünnepségen, később kijelentve:
Amikor megkértek, hogy énekeljem el a ‘Secret Love’-ot az Oscar-díj átadó estéjén, azt mondtam nekik, hogy nem tehetem – nem azok előtt az emberek előtt.
Helyette Ann Blyth adta elő a dalt az ünnepségen. Doris elutasítása, hogy a „Secret Love„-ot az Oscar-díj közvetítésén előadja, azt eredményezte, hogy a Hollywoodi Női Sajtóklub 1953 legegyüttműködésképtelenebb hírességeként a Sour Apple-díjjal „tüntette ki” Dayt: ez a lealacsonyítás egy depressziós rohamot váltott ki, amely Dayt több hétig gyakorlatilag házhoz kötötte, és amelynek kezeléséhez Daynek végül orvoshoz fordulva módosítania kellett kereszténytudományos szemléletét.
A „Secret Love” Doris Day-féle verziójának megjelenésekor két vokális feldolgozást adtak ki, amelyek közül az egyiket – Gogi Grant által a Harry Geller zenekarral – az RCA Victor Los Angeles-i stúdiójában vették fel 1953 júliusában, ami azt jelenti, hogy a felvétel korábban készült, mint Dayé.
A másik vokális feldolgozást Tommy Edwards vette fel az MGM számára a LeRoy Holmes zenekarral.
Bing Crosby is kiadott egy kislemezt a „Secret Love„-ból, amelyet a Decca számára rögzítettek Los Angelesben egy 1953. december 31-i felvételen a John Scott Trotter Zenekarával, és ez a dal szerepelt a Bing Sings the Hits című albumán (1954).
1953. december 4-én Slim Whitman is lemezre vette a „Secret Love„- ot Baltimore-ban. Whitman verziója 1954 tavaszán a Billboard magazin Country&Western listájának 2. helyére került, párhuzamosan azzal, hogy Doris Day verziója a magazin Pop listájának 1. helyére került.
A Moonglows és az Orioles is feldolgozta a „Secret Love„-ot az rhythm&blues piacra, a Moonglows dalát 1954. január 10-én Chicagóban, míg az Orioles dalát 1954. január 29-én New Yorkban vették fel.
1963-ban Kathy Kirby újra feldolgozta a „Secret Love” című dalt, amely 1963 októberében jelent meg kislemezként. A szám, amelynek zenei irányítását Charles Blackwell végezte, Jimmy Page gitározott, a produceri munkát pedig Kirby állandó munkatársa, Peter Sullivan végezte. A dal Kirby karrierjének brit rekordját hozta, és még decemberben a 4. helyen állt a brit slágerlistán. A „Secret Love” Ausztráliában is sláger lett, elérve a 2. helyet.
Kathy Kirby így emlékezett vissza a dalra:
Sullivan a menedzserem javasolta a lemezfelvételt, mire én azt mondtam: De ezt már Doris Day gyönyörűen megcsinálta! Peter egy teljesen más verzióval állt elő, gyors-tempóval és a középső nyolcasokkal kezdődően. Megkockáztattuk, és úgy döntöttünk, hogy ha nem is kerül a slágerlistákra, legalább egy presztízsszám lesz belőle, így aztán nagyon megörültünk, amikor három hét alatt több mint félmillió példányban kelt el..
A „Secret Love” volt a címe a Kirby élettörténetét bemutató jukebox-musicalnek, amely a 2008. május 9-én kezdődő, a Leeds City Varietiesben tartott bemutatót követően 2009-ig az egész Egyesült Királyságban játszottak.
A „Secret Love” című dalt a Calamity Jane színpadi musical változatának különböző színpadi produkcióiban is előadták az Egyesült Államokban. Edie Adams, Martha Raye, Carol Burnett (aki a Calamity Jane színpadi musical 1963. november 12-i televíziós közvetítésében is énekelte a dalt), Ginger Rogers és Louise Mandrell; az Egyesült Királyságban Barbara Windsor, Louise Gold, Gemma Craven, Toyah Willcox és Jodie Prenger; Ausztráliában pedig Rowena Wallace. Craven, aki 1995-ben és 1996-ban a címszerepet játszotta a Calamity Jane egy nagyszabású turnéprodukciójában, a Calamity Jane 1995-ös stáblistás albumán hallható a „Secret Love” éneklésével (Craven az egyetlen énekesnő az albumon). Willcox, aki 2003 nyarán a Calamity Jane címszerepét játszotta a színpadi musical West End-i produkciójában, a „Secret Love„-ról így nyilatkozott:
Nagyszerű dalt énekelni; nagyon erőteljes, és érzelmileg – és zeneileg – az egész show csúcspontja.
A „Me and Mrs. Jones” Billy Paul-féle változatában (1972) a „Secret Love” első hét hangját egy szaxofon játssza a dal introjában és outrójában. Ez Fain és Webster peréhez vezetett, azt állítva, hogy a dallamot engedély nélkül használták fel. Az ügyet peren kívül rendezték, és Fain és Webster a dal Billy Paul-féle verziójának bevételének felét kapta.
Loretta Lynn is feldolgozta a dal egy változatát az 1967-ben megjelent Singin’ With Feelin’ című albumán, majd a 2016-os Full Circle című albumán is.
Forrás: Wikipédia